Д-р Таня Перчемлиева: Заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания в област Стара Загора се задържа на високи нива, но засега няма основание да се обяви грипна епидемия
„Обикновено, когато заболеваемостта се задържи 1-2 седмици на едно и също ниво, след това започва да спада плавно“, каза още д-р Перчемлиева. Най-засегнати са възрастовите групи от 0 – 4 и от 5 – 14 години. С най-ниска заболяемост е възрастовата група над 65 години.
„През миналата седмица заболеваемостта беше висока. И в неотложните кабинети също имаше много пациенти, които се обръщат за помощ към лекарите“, допълни директорът на дирекция "Надзор на заразните болести". Тя подчерта, че в детските заведения и училищата „нещата са спокойни". Нямаме сигнали за бум на отсъстващи ученици по повод респираторни заболявания. И от лечебните заведения за болнична помощ също не са ни посочили, че нямат възможност да приемат пациенти с усложнения след вирусни инфекции, обясни медикът.
И допълни, че от последните 32 проби на пациенти, които са изпратени към Националната референтна лаборатория има отчетени 14 положителни проби. От тях 10 са за грип А (H1N1), и по една за коронавирус, риновирус и парагрип тип 3, а един пациент е бил положителен едновременно за парагрип и за риновирус едновременно.
От началото на грипния сезон 52 проби ( 32,9 на сто), взети от хора с клиника на остро вирусно заболяване, са показали наличие на вирусни инфекции и грип, от които 53,8 процента на грип А(H1N1). “Вижда се, че основно в областта циркулира грип H1N1“, посочи д-р Таня Перчемлиева.
Медикът припомни, че за обявяване на грипна епидемия е необходимо да са налице много отсъстващи поради заболяване ученици, да се наблюдава претоварване на лечебната система, общопрактикуващите лекари да подават брой заболели, който да е на границата за обявяване на грипна епидемия. „Ако всички тези предпоставки са налице, тогава трябва да се свика Областният щаб за борба с грипа и да се обсъжда евентуално обявяване на грипна епидемия. Но засега смятам, че в Старозагорска област няма основание за обвяване на такава“, подчерта д-р Перчемлиева. И посочи основните мерки, които трябва да се спазват - често проветряване на помещенията, болните, които са с хрема и кашлица, да си остават в къщи да се лекуват, обща хигиена на ръцете и помещения, да се яде повече белтъчна храна, плодове и зеленчуци, както и в лечебните заведения да се ходи с предпазна маска.