В Самоков тържествено бе отбелязана 111-ата годишнина от победната битка при Булаир. Празничната програма започна с дефилир на Националната гвардейска част от сградата на Дома на народната армия, като той премина през централните улици на града и завърши пред сградата на читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“. Днес се отбелязват и 101 години от освещаването на читалищната институция. 
Тържественото честване продължи със заря – проверка, осъществена от представители на Националната гвардейска част.
„Тук са изписани имената на загиналите 261 герои от самоковска община - 197 от града и 64 от селата. Те са символът на най - величавото и най-безценното от българската духовност – стремежът към свобода. Черни забрадки обгръщат лицата на много майки и вдовици. Много са и сираците и инвалидите от фронта", каза в официалното си слово кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов. 
Той посочи, че историческите събития и личности утвърждават силата на духовността и затвърждават опорите на нашето национално самочувствие.
Приветствено слово към присъстващите поднесе и заместник – министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той каза, че честванията от годишнината на битката при Булаир не са били никога прекъсвани и ще бъдат вплетени в нашата национална историческа памет. 
След словото започна проверката на бойните знамена, сред които беше и знамето – светиня. Проверката продължи с имената на военни и хора на изкуството, взели участие в Балканската и Междусъюзническата война.
По време на официалното честване на колене присъстващите се поклониха пред загиналите воини, като запазиха и минута мълчание. 
Бяха поднесени и венци пред сградата на читалището от името на президента на Република България Румен Радев, от министъра на отбраната, от началника на отбраната, Община Самоков, от читалище - паметник „Отец Паисий - 1859”, от областната администрация на София област, от Исторически музей - Самоков, Софийската митрополия и архиерейското наместничество, училищата в града и граждани. 
 Тържествената проверка завърши със заря, която озари небето над града. 
Празничната програма продължи в салона на читалището, където се състоя възпоменателен концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили. Той бе открит от председателя на културната институция Стоян Пашов.
„Вярвам, че младите самоковци ще продължат да се прекланят пред предците си, дали всичко за България“, посочи Пашов. Той припомни, че освен битката при Булаир днес честваме и 101- ата годишнина от освещаването на читалището. 
В концерта взеха участие обичани музикални изпълнители, които изправиха публиката на крака и завършиха с обща песен - „Моя страна“ на Емил Димитров. 
На днешния ден (8 февруари) се навършват 111 години от победата на 7-а пехотна Рилска дивизия в битката при Булаир по време на Балканската война (1912-1913). Българската войска нанася поражение на превъзхождащата я по численост турска армия, сочи справка на отдел „Справочна“ към БТА. 
Около 6:00 часа сутринта на 8 февруари 1913 година  (26 януари стар стил) край Булаир, под прикритието на мъглата и без артилерийска подготовка, десети турски корпус под командването на Фетхи бей настъпва по западното крайбрежие на Галиполския полуостров срещу българските позиции на 7-а пехотна Рилска дивизия. Две турски дивизии „Мюретаби” и 27-а Низамска дивизия, образуващи корпуса, настъпват срещу двата български полка от 7-а Рилска дивизия – 13-и пехотен Рилски полк и 22-и пехотен Тракийски полк. Офицерският и войнишки състав на 22-и Тракийски полк, чийто щаб се намира в Самоков,  е съставен предимно от жители на града и района. Съставът на 13-и пехотен Рилски полк е от Кюстендил и селата в Кюстендилска околия.
На този ден преди една година бе открит и Националният пресклуб на БТА в Самоков.