Последната група от 32-рата българска антарктическа експедиция пристигна на остров Ливингстън днес. Сред тях са ръководителят на националната антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев, българският посланик в Аржентина Стоян Михайлов, началникът на Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. д.в.н Боян Медникаров, лекарят д-р Севдалина Михайлова, Иглика Трифонова, Любов Костова и журналистиката Мария Чернева. Преди това те бяха на кратко посещение на испанската полярна станция „Габриел де Кастия", намираща се на о. Дисепшън.
Групата беше посрещната от колегите си на брега на о. Ливингстън традиционно с питка, сол и мед. Заедно те се отправиха към българската станция „Св. Климент Охридски“. 
За БТА д-р Севдалина Михайлова сподели, че впечатленията ѝ от посрещането са много хубави и топли. „Къщичката (българската база - бел. ред.) е невероятна, точно като хижа. Така си я представях, че трябва да бъде“. Пътуването с лодката беше уникално, разказа още тя. 
Последната група български антарктици отпътува за Антарктида от летището в София на 25 януари т.г. с полет от Tерминал 2 на летището в София, като в Буенос Айрес се раздели на две – едната част отпътува за о. Кинг Джордж с полет, нает от Турската антарктическа програма, а втората – за о. Кинг Джордж с нает от Португалската антарктическа програма полет.
Както БТА писа, първата група на 32-рата Национална антарктическа експедиция замина на 27 декември 2023 г. за Ушуая, Аржентина. Тя пътува с полет отново от терминал 2 на летището в София по маршрута София - Рим - Буенос Айрес - Ушуая.
Втората група от българската антарктическа експедиция замина на 29 декември миналата година от летището в София по маршрута София-Рим-Буенос Айрес-Рио Гайегос-Пунта Аренас. В тази група пътуваха геологът Калин Найденов, електроинженерът Красимир Кръстев, Марина Великова - музиковед, по акустичен проект, логистикът Александър Недялков и двамата известни алпинисти, покорители на връх Еверест - Кирил Досков и доц. д-р Дойчин Боянов.
Третата група участници в 32-рата Национална антарктическа експедиция отпътува от София на 7 януари по маршрута София-Рим-Буенос Айрес-Рио Гайегос-Пунта Аренас-остров Кинг Джордж-остров Ливингстън. 
В групата бяха доц. Борис Цанков - консултант по изграждането на ново водопроводно и канализационно трасе в района на Българската антарктическа станция "Св. Климент Охридски", инж. Олег Василев - логистик, Емил Граничаров - журналист от БТА, Ивайло Янков - готвач, Милчо Дундаков - механик, гл. ас. д-р Ралица Събева - геолог, доц. д-р Тихомир Стефанов - ихтиолог, и инж. Цветан Паров - физик.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба, както и предвижда да открие такъв пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън. 
/МХ