Последната група български антарктици пристигна на о. Ливингстън
Групата беше посрещната от колегите си на брега на о. Ливингстън традиционно с питка, сол и мед. Заедно те се отправиха към българската станция „Св. Климент Охридски“.
За БТА д-р Севдалина Михайлова сподели, че впечатленията ѝ от посрещането са много хубави и топли. „Къщичката (българската база - бел. ред.) е невероятна, точно като хижа. Така си я представях, че трябва да бъде“. Пътуването с лодката беше уникално, разказа още тя.
Последната група български антарктици отпътува за Антарктида от летището в София на 25 януари т.г. с полет от Tерминал 2 на летището в София, като в Буенос Айрес се раздели на две – едната част отпътува за о. Кинг Джордж с полет, нает от Турската антарктическа програма, а втората – за о. Кинг Джордж с нает от Португалската антарктическа програма полет.
Както БТА писа, първата група на 32-рата Национална антарктическа експедиция замина на 27 декември 2023 г. за Ушуая, Аржентина. Тя пътува с полет отново от терминал 2 на летището в София по маршрута София - Рим - Буенос Айрес - Ушуая.
Втората група от българската антарктическа експедиция замина на 29 декември миналата година от летището в София по маршрута София-Рим-Буенос Айрес-Рио Гайегос-Пунта Аренас. В тази група пътуваха геологът Калин Найденов, електроинженерът Красимир Кръстев, Марина Великова - музиковед, по акустичен проект, логистикът Александър Недялков и двамата известни алпинисти, покорители на връх Еверест - Кирил Досков и доц. д-р Дойчин Боянов.
Третата група участници в 32-рата Национална антарктическа експедиция отпътува от София на 7 януари по маршрута София-Рим-Буенос Айрес-Рио Гайегос-Пунта Аренас-остров Кинг Джордж-остров Ливингстън.
В групата бяха доц. Борис Цанков - консултант по изграждането на ново водопроводно и канализационно трасе в района на Българската антарктическа станция "Св. Климент Охридски", инж. Олег Василев - логистик, Емил Граничаров - журналист от БТА, Ивайло Янков - готвач, Милчо Дундаков - механик, гл. ас. д-р Ралица Събева - геолог, доц. д-р Тихомир Стефанов - ихтиолог, и инж. Цветан Паров - физик.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антарктида БТА публикува видеоинтервюта с български антарктици. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба, както и предвижда да открие такъв пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.
/МХ