Кохезионната политика на ЕС ще бъде тема на неформално заседание на Съвета на ЕС
По време на срещата министрите ще разискват бъдещата Кохезионна политика (КП) след 2027 г., нейните основни приоритети, ключовите принципи, които следва да ръководят изпълнението й, както и възможностите за допълнителни мерки за опростеното й прилагане след 2027 г.
България ще отстоява позиция, че политиката за икономическо, социално и териториално сближаване трябва да продължи да се реализира като основна, обща политика на ЕС за дългосрочни инвестиции в балансирано и устойчиво развитие на всички европейски региони. По такъв начин тя следва да допринася както за намаляването на междурегионалните различия, предвид наследените структурни предизвикателства, така и за предотвратяването на нови неравенства предвид последните кризи, както и целите на зеления и цифровия преходи. Ключово условие, според българската страна, за да бъде преходът справедлив, е подкрепата за слабо развитите региони да бъде още по-изразена и целенасочена.
Подкрепата от Кохезионната политика в сектори като образование, инфраструктура, иновации и модернизация на предприятията е важна за повишаване на глобалната конкурентоспособност на Съюза, както и прави регионите по-добри места за живот и работа. Особено важен приоритет според страната ни, който трябва да намери място в бъдещата Кохезионна политика, е намирането на отговор на негативните демографски тенденции, като обезлюдяването на някои региони, ниските нива на заетост и "изтичането на мозъци".
Принципът на споделено управление между Европейската комисия и държавите членки, вкл. възможностите за избор на последните да решават по какъв начин да се включат в реализирането на европейските приоритети, както и принципът на партньорството между всички заинтересовани страни в програмирането и управлението на финансовата подкрепа от ЕС ще направят Кохезионната политика по-близка до гражданите, се казва в позицията ни.
Необходимо е бъдещите правила за прилагане на политиката да отчитат досегашния опит и научените уроци. Намаляване на административната тежест от управлението на програмите и проектите може да се постигне с уеднаквяването и хармонизирането на приложимите правила за финансирането от отделните фондове на ЕС. Това би улеснило както достъпът до финансиране, така и би помогнало да се допълват по-добре секторните политики, предоставяйки интегрирани решения на проблемите на отделните региони, съобразно техните особености и нужди.
През декември 2023 г. БТА започна новия си проект “Европа на Балканите: Общо бъдеще” за европейските политики по сближаване на България и на нейните съседи на Балканите в деня. Те са насочени към постигане на политическите цели на Европейската комисия за подкрепа на създаването на работни места, конкурентоспособност на бизнеса, икономически растеж и подобряването на качеството на живот на гражданите.