Дори и при затихващи темпове инфлация има и тя продължава да индексира нарастването на годишна база на стоки от крайна необходимост, каза Виолета Иванова
Изминалата 2023 г. показва, че от средата на второто тримесечие имаме затихване на инфлационните темпове, каза Иванова. Това се дължи на стабилизирането на енергийните носители, цените на международните борси, спад на инфлационните темпове в Европейския съюз и като цяло - на глобалната икономика. Това не бива да ни успокоява, защото паралелно с това нарастваха редица основни стокови продукти, което създаде усещането сред домакинствата, че инфлацията не е преодоляна, добави още тя.
Тя посочи факторите, които са повлияли за изменение на дохода за издръжка. Иванова заяви, че на годишна база се отчита спад на цената на природния газ с 36 % спрямо същия период на миналата година. Осреднените борсови цени отчитат 67 % спад на годишна база на цената за тока за бизнеса и достигат до 160 лв. за мегаватчас, при 483 лв. за същия период на 2022 г.
Друг важен показател е петролът, при който има намаление с 4 % на годишна база. Средната цена сега е 77,63 долара при 80,92 долара през декември 2022 г. Тенденцията при намаляването на цените на петрола не може да ни успокоява, че и през 2024 г. това ще продължи заради геополитическата обстановка в Близкия Изток, посочи Иванова.
Има съществени корекции надолу при изкупните цени на зърнените и маслодайните култури. Към средата на декември средната изкупна цена на хлебната пшеница е намаляла с 30,8 % на годишна база, а при слънчогледа има спад от 28,5 %, добави тя.
Според данните от изследването има годишен ръст на изкупни цени на телешко, агнешко и свинско месо. През последното тримесечие цените на едро и дребно на яйцата отбелязват възходящо движение нагоре, каза Иванова.
С 6,4 % нараства стойността за издръжка през настоящата година спрямо миналата, добави Иванова. Тя уточни, че през 2023 г. стойността за издръжка е била повишена със 17,7 %.
С около 7,2 % е увеличението на годишна база на цените на хранителните стоки. На тримесечна база групата на хранителните стоки отчита задържане на цените, като при някои се наблюдава пренебрежителен спад, например при мляко и млечни продукти, риба и рибни продукти, захар, олио. При останалите се наблюдава леко нарастване – с 0,5 % за хляб и хлебни изделия, за месо и месни изделия с 0,6 %, обясни Иванова.
Групата на нехранителните стоки и услуги бележи нарастване средно с 1 %, а на годишна база се наблюдава ръст от 5,9 %. Средно в групата „Електроенергия, газообразни и други горива“ се отчита нарастване с 3,2 % на тримесечна база, но на годишна ръстът е от 1,2 %.
По данните, изнесени от Иванова, на годишна база лекарствените продукти се увеличават със 7,4 %. Лекарските услуги бележат ръст от 4,2 % на годишна база, а доболничните услуги се покачват с 8,6 %.