С военен ритуал в Пловдив почетоха 170-ата годишнина от рождението на Стефан Стамболов
Чолаков посочи, че за пловдивчани Стефан Стамболов има особено значение и то е в думите, с които на 8 септември 1885 година се е обърнал към колебаещия се Княз Александър в Търново. "Пред Вас, ваше височество, се простират два пътя - единият е през Балкана за Пловдив, пък каквото Бог рече, другият е през Свищов по Дунава за Дармщат. Аз не зная кой от тези пътища ще предпочетете, но ако питате мене, вървете по пътя през Шипка за Пловдив, поемете короната, която народът ви предлага, и Бог ще бъде с Вас". Благодарение на тези думи днес честваме денят на Съединението като наш национален празник, каза Чолаков.
Той посочи, че преди 1989 година да се говори за Стефан Стамболов е било табу, въпреки че той е избран да замести Васил Левски в Българския революционен таен централен комитет, че е бил председател на Народното събрание, министър-председател и регент, въпреки, че без неговото управление не може да бъде разказана историята на следосвобожденска България. Името му беше табу, защото въпросът, който поставят неговия живот и дело, е може ли България да бъде независима и да има достойнство, каза народният представител.
Чолаков цитира проф. Андрей Пантев, който казва "този човек заема особено място в галерията от български държавници, най-вече заради това, че разбра и приложи една проста идея - геополитическата уязвимост на България може да стане нейна сила, а необходимостта от покровител-ментор може да бъде трансформирана в изискването за съюзник, който да разбира, че няма вечни предимства на българския политически терен и поради това следва да показва лоялност по същия начин, по който се очаква от малка България".
В тържественото честване участваха военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци и членове на комитет „Родолюбие“.
Цветя и венци пред паметника на Стамболов положиха кметът на Община Пловдив Костадин Димитров, областният управител на Пловдив Илия Зюмбилев, народни представители, председателят на Общинския съвет Атанас Узунов, генерал-майор Явор Матеев - командир на "Съвместното командване на специалните операции“ и началник на Гарнизон Пловдив, общински съветници, зам.-кметове, районни кметове, представители на политически и обществени организации и признателни граждани.
Автор на паметника на Стефан Стамболов е скулпторът Красимир Русев (1944-2015), създал редица творби, свързани с пловдивски личности и събития. Най-известната му творба е бюстът на Стефан Стамболов на едноименния площад пред Община Пловдив, където от 1997 насам, (с известно прекъсване), на 31 януари всяка година се чества годишнината от рождението на българския държавник. Площадът носи името на Стефан Стамболов на базата на решение, взето от Общински съвет – Пловдив през 1997 г.