Екипът на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна разработи проект, който изследва връзката между литературата, визуалните изкуства и пространствата. Той е финансиран от Национален фонд „Култура“ (НФК) и се нарича „Литературен прожектор“. Събитията в него ще се развиват между рождения ден на институцията 21 март и 27 април, каза пред БТА експертът по дигитален маркетинг в библиотеката Анна-Мария Попова. 
Началото ще бъде сложено с представяне на Третата национална изложба на българския комикс. Тя ще бъде подредена на три места във Варна - основната сграда на библиотеката, младежкото пространство „Аморфа“ и Градската художествена галерия „Борис Георгиев“.  
Проектът ни е по програмата за разпространение на готови творчески продукти на НФК и затова се насочихме към неща, които вече са показвани в страната, но не са стигнали до Варна, посочи Попова и допълни, че от екипа отдавна имат идея да поканят комикс изложбата, която съдържа 220 табла и е активна от три години. „Идеята ни тръгна оттам и понеже тази експозиция е интердисциплинарна и включва артисти, които се занимават не само с илюстрация и комикс, но и с литература, режисура, анимация, 3D, решихме, че е добре да направим фестивал, който да покаже връзките между тези изкуства“, каза тя. 
Поканените творци
ще гостуват във Варна с екипите си, за да могат да дадат различните гледни точки към осъществяването на една книга като литература, илюстрация, адаптация за сцена или екран. Сред тях има както писатели и драматурзи, така и визуални артисти като илюстратори и сценографи, допълни Попова. 
За откриването на комикс изложбата във Варна ще дойде нейният куратор Петър Станимиров, който е известен с проекта „Дъга“ и илюстрациите на кориците на книгите на Стивън Кинг у нас. За неговата работа ще стане дума и в предстоящата сбирка на клуб „ЧИТАТЕЛница“ в библиотеката през февруари. 
В програмата влиза среща с автора на „Мамник“ и други етнофентъзита Васил Попов, станал популярен с аудиосериала, който по-късно се превърна в книга, каза Попова. С него ще бъде илюстраторът на лимитираното издание Исмаил Инджеоглу, който живее и работи във Варна, но е известен и извън страната със своите дигитални изображения. Сред гостите ще бъде писателката, издател и критик Зорница Христова, заедно с Анна Цочева, която е създател на Манга академията в София.
Поканен е и авторът на фентъзи и младежка литература Марин Трошанов. В неговата поредица „Ламя ЕООД“ има участие варненският художник Веселин Чакъров. Двамата ще бъдат на откриването на „Литературен прожектор“ заедно с Петър Станимиров, съобщи Попова. 
Творческите работилници
ще бъдат насочени към младежите и ще бъдат водени от гости на проекта. Те ще бъдат както за илюстрация, рисуване и комикс, така и за творческо писане. В тях отново творците ще поясняват как се съчетават изкуствата в работата по книгите. Избрали сме художници, илюстрирали живи писатели, тъй като това е труден процес и за двете страни и за нас е важно да видим какви изисквания има той, за да дадем напътствия на участниците, каза Анна-Мария Попова. 
В рамките на проекта влизат и инициативите на Варненската библиотека за двете важни световни дати, свързани с четенето през април. По повод Международния ден на детската книга 2 април, е планирана изложба на открито с избрани творби на аниматорката и художничка Силвия Иванова. Тя е илюстрирала книга на варненската авторка Събина Георгиева, автор на детски издания, представяни няколко пъти в библиотеката. Двете ще се срещнат с читатели същия ден в Детския и средношколски отдел. 
На Световния ден на книгата и авторското право 23 април е предвидена дискусия на тема „Оригиналът или адаптацията“, посветена на филмовите екранизации по известни книги. В нея варненци ще могат да дискутират с писателя и театрал Петър Денчев, сценографа Теменуга Станчева и доц. Огнян Ковачев, който има магистратура за кино и литература в Софийския университет.  
В рамките на „Литературен прожектор“ ще има и изнесени събития в училища в града. Художничката Капка Кънева ще има представяне и в град Девня.