Мерки за намаляване на различията между отделните региони в България подготвя Министерството на иновациите и растежа
Ризов обясни още, че и сега по процедурата "Внедряване на иновации в предприятията" има възможност немалка част от парите да бъдат за Северозападния и Северен централен региони за планиране. "Ние сме си поставили този фокус - Северна и Северозападна България да получават максимално голям обем от общия обем финансиране", посочи експертът. По думите му при общ размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата от 293 374 500 лв., само 29 337 450 лв. са за Югозападния регион, а другите - за останалите региони за планиране.
Причината да се работи в тази посока е констатацията на Европейската комисия, че в сравнение с Румъния България изостава по отношение на намаляване на дисбалансите между отделните региони. Затова заедно с Изпълнителна агенция за насърчаване на малки и средни предприятия се обмисля и създаване на мрежа от изнесени офиси на агенцията, обясни Радослав Ризов.
"С колегите седнахме и си представихме какво бихме могли да направим ние от министерството на иновациите и растежа и Изпълнителната агенция и в момента планираме така наречените изнесени офиси. Които да не бъдат просто информационни точки, а да бъдат точки, в които бизнеса да може да получава адекватна информация, която да е освен за европейските програми и за това как да надгради бизнеса си, как да създаде иновативни модели, как да промени бизнесмоделите си, така че да може да отговори на новата действителност в Европа и на новите предизвикателства. И по линия на зеления преход и по линия на дигиталната трансформация", каза още Радослав Ризов.
Той беше във Враца за представяне на възможностите за финансиране на бизнеса през 2024 г. по програмите "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" и "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация". В срещата, организирана със съдействието на Търговско-промишлена палата - Враца по идея на депутата Деница Симеонова, участва и министър Милена Стойчева.