Над 50 произведения на Илия Петров ще бъдат показани в Бургас
Куратори на експозицията са д-р Милена Балчева-Божкова и Иво Райков, които в продължение на година изследват един от най-интересните периоди от творческото развитие на Илия Петров - този, свързан с Художествената академия и първите години след дипломирането му в първото междувоенно десетилетие.
Илия Петров прекрачва 18-годишен прага на академията през 1921 г. Изложбата показва избрани творби от работата му в ателието на проф. Никола Маринов през конкурса за специализация до изложбата отчет за наученото в странство. Произведенията му от втората половина на десетилетието са свързани с времето, прекарано в Мюнхен, с влиянието на немския експресионизъм, с носталгията по родното и вглеждането в света на другия. През 1940 г. Петров печели конкурса за преподавател по живопис в академията, като междувременно темите в изкуството му стават все по-социално ангажирани, но във вече различна, неокласическа естетика. В следващите години той се обръща по-често към портрета, пейзажа и фигуралната композиция. Изложбата в Бургас ще бъде съпътствана от лекция на Иво Райков на тема "Илия Петров - отвъд родното, отвъд другия". Тя ще бъде представена на 27 февруари в залата на галерията. Фокус в лекцията ще е творчеството на художника и интересът му към българския архетип, претворен в синтезирани образи. Иво Райков ще отдели и специално внимание на изгубения портрет на Густав Майринк, портретите на близките му Светослав Минков и Любомир Пипков, образите на обичната Вера и състудентките Султана Суружон и Невена Мачева-Пиперкова.Произведенията, които бургаските посетителите ще могат да видят, са част от музейната сбирка на Националната художествена академия, Националната галерия, Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ – Шумен, Дарение „Колекция Светлин Русев“ – Плевен, Исторически музей – Панагюрище, Галерия „Финес“ и частни колекции.
В експозицията ще бъдат подредени и любопитни архивни документи от Държавна агенция „Архиви“, Архива на Съюза на българските художници и Архивния фонд на Националната художествена академия, както и специално подбрани книжни издания, илюстрирани от художника през 20-те години на ХХ век, които са част от фонда на Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
Изложбата, която пристига в морския град след представянето си в София, ще гостува в Бургас до 9 март.