"Интел" предоставя на Министерството на образованието 200 урока за STEM обучението
Срещата се състоя в рамките на най-голямото изложение в света в сферата на образованието - BETT 2024, което се провежда в Лондон. На нея присъства също заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева.
Инициативата на "Интел" "Skills for Innovation" дава възможност на педагозите да въведат технологии, за да създадат иновативни учебни преживявания, които активно ангажират учениците във всякаква учебна среда - виртуална, на живо или хибридна. С подписаното споразумение страната ни ще има достъп до част от ресурсите, като първа стъпка за популяризирането й и за по-масово използване в българските училища. В целия процес страните се ангажират и за партньорство по подобряване на съдържанието на български език, за да бъде от максимална помощ на учителите. "Целта е до края на годината всяко българско училище да има STEM кабинет, а тази платформа е още една възможност да въведем по-бързо проектно базираното обучение", коментира министър Цоков.
Над 30 български учители ще бъдат пилотно обучени за работа с инструментите на "Майкрософт" (Microsoft) в образованието, базирани на изкуствения интелект. Това бе договорено по време на среща на проф. Галин Цоков с Кейт Максуел, генерален мениджър на глобално ниво в сектора образование на "Майкрософт". Обученията ще бъдат водени лично от директора за "Образование" на компанията за Африка, Централна, Източна и Южна Европа и Среден Изток - Джей Ричардс-Хил, която също участва в разговора. Тя се ангажира да бъде в страната ни през следващия месец, а компанията и МОН ще работят и по организирането на съвместен уъркшоп.
Министър Цоков представи напредъка в работата по изграждането на платформата "Дигитална раница", както и инициативата на института INSAIT за създаване на BG GPT модел и възможностите на неговото приложение. "Създали сме и работна група с представители на бизнеса и неправителствения сектор, като целта ни е да създадем рамката за навлизане на изкуствения интелект в българските училища и на дигитализацията като цяло", обясни той. Представителите на "Майкрософт" подчертаха, че са готови да подпомагат страната ни в тези процеси и със споделяне на добри практики от други държави. Те споделиха, че вече предоставят инструменти, основани на GPT технологията, като се стремят да ги направят от максимална помощ за учителите. Демонстрираха и как изкуственият интелект може да подпомага учителите в планирането и изпълняването на ежедневните им задачи. Двете страни обсъдиха и решения, свързани със сигурността, които могат да бъдат използвани в сферата на образованието.
Осем български компании се представят на най-голямото изложение в сферата на образованието. Министър Цоков посети българския щанд, организиран от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия, и разговаря с участниците. Сред тях са Tinusaur, които съчетават миниатюрен компютър с програмиране, за да въведе ученици от всички възрасти в света на роботиката. Kinetik Automotive Edukatgo е разработен, за да образова по-младото поколение относно електрическите технологии, като им дава възможност да създават продукти от нулата и в същото време използва методологията STEAM. "Телерик" (Telerik) представят ИТ академията си, която създава и повишава квалификацията на ИТ таланти. "Уча.се" също представят продуктите си с добрия опит, натрупан в България. Компанията MY Synergy си партнира с медицински университети и подобрява възможностите им за обучение с виртуална реалност. Dynamic Classroom предлага динамична учебна среда, в която учителят може лесно да работи с новите технологии, да разговаря с целия клас, да възлага индивидуална работа на учениците и работа в екип. Fluurmat е интерактивно решение за STEM кабинети.
BETT се провежда ежегодно от 1984 г. насам. Организатор на изложбата е Hyve Group Limited с подкрепата на Британската асоциация на доставчиците на образователни услуги (Besa). Участие в предходното му издание са взели над 600 изложители от над 123 държави и е било посетено от над 30 000 специалисти в сферата на образователните технологии. Ежегодно изложението се посещава и от десетки български преподаватели, експерти, специалисти по технологии и от други участници за обмяна на опит и добри практики, информират от МОН.