Русе и Гюргево с два общи европейски проекта на стойност 7 милиона евро
Русе и Гюргево ще представят съвместно емблематични културни обекти с висок туристически потенциал. Това стана ясно на вчерашната първа трансгранична конференция по проект „Европа на Балканите: Общо бъдеще“, която се проведе в пресклуба на Българската телеграфна агенция в Букурещ. Участниците в Националния пресклуб на БТА в Русе участваха във форума онлайн.
Съветникът по въпросите на сътрудничеството в община Гюргево Ана-Мария Мързак представи в Букурещ някои от проектите между двете страни, осъществени през последните години.
Проектът, който ще се приключи в края на април, е „Реконструкция и представяне на емблематични културни обекти с висок туристически потенциал в еврорегион Русе-Гюргево“, каза Мързак. Тя отбеляза, че този проект е много обичан и от двете общности, защото включва две специални места, изпълнени с история и ценни спомени, които са и културни символи - крепостта в Гюргево и Пантеона на възрожденците в Русе.
Идеята на този проект е да се осигурят възможности за устойчиво използване на културното наследство и развитие на туризма, за да се създадат дългосрочни социално-икономически ползи за местните общности, посочи Ана-Мария Мързак.
Това е проектът, по който бяха реконструкция на Пантеона на възрожденците в Русе и беше въведена мултимедия (например 360-градусова мултимедийна презентация). Облагородена беше и околността на крепостта Гюргево и тя беше включена в туристически обиколки. Индикативният бюджет на проекта възлиза на 1 500 000 евро (1 000 000 евро за община Русе и 500 000 евро за община Гюргево), посочи Ана-Мария Мързак.
По програмата ИНТЕРРЕГ VI-А Румъния-България са подадени два проекта през септември 2023 г., с продължителност 36 месеца и общ бюджет от 3,5 млн. евро всеки. Първият е насочен към засилване на опазването на природата, защитата на биоразнообразието и устойчивото градско развитие в Гюргево и Русе чрез създаване на зелени градски пространства, подобряване на екосистемните услуги и повишаване на обществената осведоменост.
Вторият проект е наречен „Зелена хармония“, като в него водеща е община Ветово, а община Гюргево е партньор. Основната цел на проекта е да се съживят и модернизират градските и крайградските зелени площи във Ветово и Гюргево с цел подобряване на цялостното качество на живот на жителите. Предложението е за създаване на градски парк в община Гюргево и за подобряване на зелената инфраструктура по брега на река Бели Лом в община Ветово.
Всички тези проекти могат да се осъществят само по един начин - чрез сътрудничество, посочи в заключение съветникът по въпросите на сътрудничеството в община Гюргево.