В серия от срещи студенти от Биологическия факултет на Софийски университет (СУ) “Св. Климент Охридски“ провокираха интереса на ученици в сферата на околната среда, като им показаха как сами могат да реализират конкретни кампании за опазване на природата, съобщиха организаторите на инициативата. За тази цел те се завърнаха в родните си училища в София, Червен бряг и Велико Търново, където проведоха разнообразни лекции, работилници, и дейности на терен, с експерти от Българска фондация Биоразнообразие. 
Цел на тези срещи е информиране на младото поколение за актуалните теми, свързани с природозащитата, сред които: опазване на биоразнообразието; защитени територии; климатични промени; управление на отпадъците; кръгова икономика, и също - активно включване на учениците при организиране на инициативи по темата.
Учениците от ОУ ”Христо Смирненски” – Червен бряг, взеха участие в дискусия и работилница със студенти от Биологическия факултет, и експерти от Фондацията. Голяма част от темите за опазване на околната среда са застъпени в учебния материал. От срещите се забелязва, че трудността е в това тези теми да се обвържат с ежедневието, природните дадености на региона и с цялостното управление на ресурси и отпадъци. Най-ценното в инициативата е именно срещата на учениците с хора, които се развиват професионално в тази сфера, и от които те могат да черпят реален опит, уточняват организаторите. 
Инициативата е част от проекта “Back to school – кауза природозащита“ на Българска фондация Биоразнообразие. Проектът е един от финалистите в осмото издание на Vivacom Регионален грант.
“В различните дейности, които природозащитните организации инициират, се включват предимно вече интересуващи се от природата участници. Така се зароди и идеята за нашия проект – да събудим интереса към опазване на природата още от ученическа възраст чрез срещи с професионалисти, открити уроци и извънкласни дейности на открито“, сподели Йорданка Славова от Българска фондация Биоразнообразие. 
“Проектът “Back to school – кауза природозащита“ е страхотна и в същото време много различна инициатива от тези, които подкрепяме. Най-хубавото в нея е, че събира в една общност студенти и ученици, които работят заедно по съвместни проекти. През годините, и сега, изграждането на общности е било и продължава да бъде едно от най-ценните предимства на Vivacom Регионален грант, затова се радваме, че имаме възможност да ги подкрепим в рамките на осмото издание“, сподели Елица Георгиева, директор ''Корпоративни комуникации'' във Vivacom.
В осмото издание на Vivacom Регионален грант телекомът получи рекордните досега 360 кандидатури, 14 от които бяха подкрепени с над 62 000 лв. Съвсем скоро предстои стартът на новото издание на кампанията. Инициативата се реализира съвместно с Български център за нестопанско право.