Реставрираният мост на Кольо Фичето и новият посетителски център ще приемат туристи това лято, зави кметът на Бяла Димитър Славов
„Този проект, с девет милиона лева безвъзмездна европейска помощ, както и съфинансиране, ни позволява да мечтаем, че регионът може да привлича много туристи“, подчерта Славов.
Началото на консервацията и реставрацията на моста на Колю Фичето край град Бяла, област Русе, беше поставено в началото на 2023 г. Дейностите се извършват по европроект.
Мостът на Колю Фичето е символ на град Бяла. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години от майстор Колю Фичето и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 година. Построен е по заповед на Мидхат паша. Обектът е паметник на културата от национално значение. Освен ремонт на моста по проекта се предвижда изграждане на посетителски център.
Това всичко е благодарение на европейското финансиране, посочи кметът на Бяла.
Община Бяла сме допустими бенефициенти по Програмата за развитие на селските райони. С тази програма си направихме чисто нов път, пет километра улична мрежа. Като знам какви са ни капиталовите разходи, без тези средства никога нямаше да ги направим. В момента имаме друг спечелен проект, който така сме го направили, че ще ремонтираме главната улица на три села – Ботров, Бистренци и Копривец. Буквално ще ги променим, разказа още той пред участниците в дискусията.
Проектът "Европа на Балканите: Общо бъдеще" се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия и надгражда вече осъществения проект "Европа в България: Общо бъдеще". Сред целите на проекта са: по-добро разбиране на ролята на политиката на сближаване, включително на Балканите; повишаване на осведомеността за проекти, финансирани от Европейския съюз чрез Кохезионната политика; насърчаване на открит диалог за резултатите от изпълнението ѝ на местно ниво, както и на гражданското участие по въпроси, свързани с политиката на сближаване.