Около 70 на сто от пътниците, които се обслужват на Летище - Бургас през последните няколко години, са от държави част от Шенгенското пространство. Това каза за БТА изпълнителният директор на бургаската аерогара Георги Чипилски. По думите му, летището е напълно готово да обслужва пътниците след приемането на страната ни в Шенген по въздух от края март. Чепилски посочи, че след отпадането на проверките на летището на пътниците идващи от страни по Шенгенското споразумение се надява прогнозите аз увеличения на броя на туристите да се сбъднат.
Следва пълният текст на интервюто:
Г-н Чипилски, готови ли сте за промените, които ще настъпят на бургаското летище от 31 март тази година? 
- Да, готови сме. Влизането на България в Шенгенското пространство е голяма стъпка. Това ще даде положителен ефект най-вече по отношение на преживяването на пътниците, тъй като отпада паспортно-визовия контрол за тези от Шенгенското пространство. Надяваме се, че това ще повиши и интереса на авиопревозвачите и те ще реализират повече свои програми в България и в частност на Летище - Бургас. 
- Какво ще се промени в работата на летището? 
- Още при проектирането на летищен терминал 2 на Летище - Бургас беше заложено той да отговаря на условията за обслужване на пътници от страни членки на Шенген и такива, които не са. В тази връзка мога да кажа, че няма да се наложи да правим някакви съществени инфраструктурни промени, за да изпълним тази задача. Всичко е подготвено за 31 март 2024 година в бургаското летище по отношение на общата инфраструктура и терминал 2 е готов за обслужване на пътници. Разбира се, нашата работа не приключва на тази конкретна дата, тъй като след КОВИД и приемането ни в Шенгенското пространство ние очакваме повишаване на пътникопотока. Предвиждаме регулярно разширяване на инфраструктурата, имаме предвидени проекти, които ще бъдат изпълнени. Към момента, това което имаме, е инвестиция от 7-цифрена сума. Подготовката за приемането на България в Шенген започнахме още през 2010 година. Тогава бяха направени и първите проверки тук във връзка с готовността на страната ни за влизане в зоната. Още през 2010 година Летище - Бургас имаше положителна оценка, въпреки че тогава оперирахме с терминал 1, в който също имахме разделение на потоците пътуващи. После се построи терминал 2, който също отговаря напълно на изискванията. 
- Ще се наложи ли да наемете допълнителни служители след въвеждането на облекчения контрол? 
- Няма да имаме нужда от допълнителни служители. Разбира се ние ще направим оценка на процесите и ще преценим дали е наложително на по-късен етап. Засега, към 2024 година няма да правим корекции с плановете за наемане на служители. 
- Очаквате ли съществено увеличение на туристопотока, редица експерти в туризма вече направиха такива прогнози? 
- Наистина се надяваме тези прогнози да се сбъднат. Всяка авиокомпания, която планира полети към едно летище или туроператор, които организира пътувания, вземат предвид времето за обработка на пътниците, условията при които ще пътуват и ще бъдат обслужени. Бързата обработка на пътниците е важен фактор за развитието на цялата верига по едно пътуване с цел туризъм, за общия туристически продукт. За самите пътници Шенген е облекчение, тъй като отпадат всички проверки, а това елиминира стреса, който преживява пътника, защото винаги има такъв, особено при пътуване по въздух. Според мен приемането на България в Шенгенското пространство по въздух категорично ще изиграе своята положителна роля за развитието на туризма. Делът на пътниците от държави членки на Шенген, които се обслужват на Летище - Бургас, е 70 на сто. Това показват нашите анализи от последните няколко години. И това е обяснимо, тъй като през последните 3 години, след КОВИД и войната в Украйна, ние загубихме туристите от Русия, Беларус и Украйна. Това доведе до сериозна промяна в пропорцията на пътуващите от Шенген и извън него. 
- Ще има ли промени в обслужването на карго полетите? 
- Делът на карго полетите, които се изпълняват на Летище - Бургас, е сравнително малък. За мен големия ефект ще е по отношение на пътниците.