Ако от Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) получим становища, че данни в сертификати не отговарят на действителността, ще бъдат извършени корекции в оценките на въпросните сгради. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков в предаването „Защо, господин министър?“ по бТВ по повод твърдения за фалшиви сертификати на жилищни сгради, одобрени за саниране със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост. 
Въпросите относно съмнения за неверни данни трябва да бъдат повдигнати към компетентния орган – това е АУЕР, посочи министърът и потвърди, че ще се срещне с недоволни от списъците с одобрени сгради кметове на общини.
Лимитите за съответните общини не означават гарантирано финансиране, отговори Андрей Цеков на въпрос защо се получава дисбаланс в одобрените сгради по общини. „Процедурата е на конкурентен подбор. Всяко едно проектно предложение се конкурира с всяко друго”, обясни регионалният министър и допълни, че разписаните лимити за средства за саниране имат за цел да предотвратят прекалена концентрация на средства в големите общини. По думите му за класирането всичко е въпрос на качеството на проектното предложение и на декларираната ефективност на инвестицията.
Министърът беше категоричен, че оценките за проектните предложения се базират изцяло на данни, които следват от енергийните обследвания, възложени от собствениците на сгради, и няма субективен фактор. 
Андрей Цеков успокои собствениците на неодобрени сега жилищни сгради, че в различните програми на регионалното министерство има допълнителни средства за саниране. Той посочи, че по втората подмярка по Плана за възстановяване и устойчивост средствата са 282 млн. лева. Освен това има 409 млн. лева по Програмата за развитие на регионите, от които 63 млн. са предвидени за десетте най-големи общини, 150 млн. са за всички останали. 196 млн. са предвидени целево за областите, засегнати от климатичния преход – Стара Загора, Кюстендил, Перник и свързаните с тях общини, каза още регионалният министър.
Към края на 2024 г. трябва да започне да функционира и Националният декарбонизационен фонд към Министерството на енергетиката, който ще финансира проекти за енергийна ефективност, обяви Андрей Цеков.
БТА припомня, че кметът на община Димитровград Иво Димов изпрати протестни писма, в които иска преразглеждане на процедурата за разглеждане и одобрение на блоковете за енергийно обновяване. Първоначално предвиденият финансов ресурс според броя население е бил към 30 милиона лева, а сега отпусканият е малко над два милиона лева, посочват от общината. И кметът на Русе Пенчо Милков излезе със становище до Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за преразглеждане на класирането по процедурата за саниране на жилищни сгради. В него той изразява своите възражения, свързани с обявеното класиране на жилищни сгради по споменатата процедура и настоява за неговото преразглеждане. Обитатели на жилищни блокове в Смолян протестираха срещу подбора на одобрени проекти за енергийно обновяване на сгради. От общината също са изпратили писмо с настояване да се преразгледа решението за финансиране на проекти по процедурата, като се осигури допълнителен финансов ресурс, отчитайки местните специфични характеристики на етажната собственост.