Специални симулационни очила, използвани в Центъра за обучение по първа долекарска помощ към Българския Червен кръст (БЧК) в София, показват на кандидат-водачите какво вижда човек след употребата на алкохол и канабис, както и какви могат да бъдат последиците от сядането под тяхно въздействие зад волана на автомобила, разказа в интервю за БТА ръководителката на центъра Наталия Харизанова. 
Очилата симулират ефекта на дезориентация, забавено време за реакция, объркване и дори изкривяване на зрението, вследствие употребата на алкохол или канабис, обясни Харизанова. По думите ѝ има няколко различни видове очила, които симулират различни стойности на съдържанието на алкохол в кръвта, но целта им е една – да покажат на младите водачи какви са опасностите от шофирането пиян или след употребата на наркотика.
Усещането на хората е различно. Това е единственият център, който разполага с такива очила, които са ни подарък от Асоциацията на пивоварите в България, разказа още Наталия Харизанова. 
Негативният ефект върху възприятията на водачите от употребата на алкохол и наркотични вещества потвърди и 19-годишната Аделина Русимова, дошла на обучение в центъра за първа долекарска помощ, задължително за всички нови водачи на превозни средства. След няколко опита да ходи в права линия с очилата тя заяви: „Усещането е ужасно. Човек се чувства замаяно и трудно се вижда“. Тя отправи и призив към водачите в никакъв случай да не сядат зад волана след употреба на алкохол или наркотици, тъй като са опасни за себе си и за околните. 
Целта на цялото обучение в центъра на БЧК е младите водачи да се научат да разпознават спешното състояние при пострадали на пътя, както и да знаят какви стъпки да предприемат и следват, докато дойде лекарската помощ. Те се учат да помагат на пострадал, когато човек няма пулс и дишане, упражнявайки се на манекени. Само в София през обучителния център преминават около 10 хил. души на година.