Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" пристигна в Ушуая
След пристигането на НИК-421 е проведена официална среща с Андрес М. Дачари, главен секретар за Малвините, Антарктида, Южни Атлантически острови и международните въпроси на провинция Огнена земя (Тиера дел Фуего). На нея са присъствали също Нестор Рубенс Гонзалес, представител на Съвместното Антарктическо командване на Република Аржентина (COCOANTAR), капитан-лейтенант Лукас Акоста, представител от Военноморските сили на Република Аржентина и Радко Муевски, старши помощник-командир на българския научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий".
На срещата са обсъдени въпроси, свързани с осигуряването на бъдещи посещения на кораба в Ушуая, засилване на сътрудничеството в Антарктика и възможности за провеждане на официални визити в аржентинските антарктически бази в района на Южните Шетландски острови, както и реализацията на съвместни научни проекти в областта на полярните изследвания, отбеляза капитан II ранг Николай Данаилов.
Днес втората група от 32-рата Национална антарктическа експедиция заминава днес от Летище София, по маршрута София - Рим - Буенос Айрес - Рио Гайегос - Пунта Аренас. Тя включва геологът Калин Найденов, електроинженерът Красимир Кръстев, Марина Великова - музикант, по акустичен проект, логистикът Александър Недялков и двамата известни алпинисти, покорители на връх Еверест - Кирил Досков и доц. д-р Дойчин Боянов. Те бяха изпратени на Летище София от проф. Христо Пимпирев - ръководител на експедицията и председател на Управителния съвет на Българския антарктически институт. Той планира да отпътува към Ледения континент в края на месец януари.
Първата група на 32-рата Национална антарктическа експедиция замина на 27 декември от София за Ушуая. Участниците в нея ще се качат на борда на НИК-421, с който ще стигнат до Ледения континент и ще открият новия сезон на българската антарктическа база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън.
Военният научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" тръгна на 8 ноември от Варна и се очаква да се завърне в България през април 2024 г.
***
По време на 32-рата българска експедиция до Антрактида Българската телеграфна агенция (БТА) публикува видеоинтервюта с български антарктици всеки вторник и четвъртък. БТА представя и всички научни проекти с видео, снимки и текстови материали, подготвени съвместно с учените преди заминаването им.
Рубриката "България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" дава подробна информация за цялото плаване на кораба "Св. св. Кирил и Методий" до Антарктида и обратно, за престоя му там, както беше по време на историческото първо плаване до Ледения континент през 31-вата експедиция в края на 2022 г. и началото на 2023 г. Тогава само БТА имаше кореспондент на борда - Константин Карагьозов, който предаваше новини за всеки от 127-те дни на експедицията в текст, видеоматериали и снимки. През юни БТА издаде на български и английски език брой на списание ЛИК "До Антарктида и назад под български флаг", посветен изцяло на историческата експедиция.
Цялата информация на БТА за българските научни изследвания на Антарктида и подпомагането им от българския военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", както и другите дейности на българската антарктическа база, отново е достъпна и за всички медии на български и на английски език на интернет страницата на агенцията в разделите „България – Антарктида: Корабният дневник на БТА" / "Bulgaria - Antarctica: BTA's log".
БТА има и Национален пресклуб на борда на кораба, както и предвижда да открие такъв пресклуб в българската антарктическа база на остров Ливингстън.