Народното събрание спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на органи, които изцяло или частично се избират от него, за да гарантира тяхната независимост. Решенията за избор се приемат мнозинство две трети от всички народни представители, когато това е предвидено със закон. Това записаха народните представители с гласувани на второ четене текстове от законопроекта за изменение и допълнение на Конституцията. 
Текстът бе гласуван със 164 гласа „за“, 21 – „против“ и без въздържал се. 
Корнелия Нинова, председател на ПГ „БСП за България“, заяви при обсъждането на текста, че през Конституцията управляващото мнозинство (ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС) легитимира политическото разпределение на тези органи. В самия текст има пълно противоречие, добави Нинова. Тя коментира, че това не са независими контролни органи, а „зависими“, „политически подчинени, изпълняващи поръчки на трите части на сглобката“, за следващите пет години да могат да обслужват тази сглобка. За никаква независимост не става дума, коментира тя.  Какво ново се предлага – нищо, освен политическо овладяване на регулаторните органи, смята Нинова. Колко ще са независими, като вече обявихте публично, че ще си ги делите на три и че в тях трябва да има политически лица, добави тя.
Корупцията години наред остава ненаказана, защото я вкарвате в законите, каза Нинова и обвини за това лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Сега вече вкарвате овладяване на държавата през Конституцията, заяви тя.
Христо Иванов от ПГ на ПП-ДБ  отговори, че инкорпорирайки тези принципи за независимост на регулаторните органи на конституционно ниво, се създава много по-голяма стабилност на тази добра парламентарна практика и настоя и левицата да подкрепи тези текстове. Противоречието, което вие описахте, се получи добре реторически, но всъщност не е така, защото ние с Конституцията си връзваме ръцете да направим това, в което вие ни упрекнахте, коментира Христо Иванов в отговор на изказването на Корнелия Нинова.
Корнелия Нинова посочи, че вече са информирали европейските посланици и европейски институции за посегателството върху независимите регулаторни органи. Това е посегателство върху базисната основа на правовата и демократична държава, смята тя. 
Кристиан Вигенин попита Христо Иванов дали този текст не е отчаян опит да спаси регулаторните органи от собствените си коалиционни партньори, защото те нямат желание да виждат там професионалисти, а партийни квоти. 
Даваме ви инструмент да сезирате Конституционния съд, когато българският парламент не спазва тези принципи, отговори Христо Иванов и призова към съгласие тези принципи да бъдат издигнати на конституционно ниво, така че което и да е мнозинството да може да бъде спряно. Възможността да се въвеждат по-високи мнозинства означава възможност да се предвижда за определени регулатори, които са важни, участие на опозицията. Това е хубаво, много е важно като възможност и си струва да бъде подкрепено, каза още той. 
Васил Пандов от ПП-ДБ коментира, че в момента на конституционно равнище се задават критерии, които са много важни с оглед контрола, който осъществява Конституционният съд. Тук ние задаваме един стандарт за независимост на тези регулатори за в бъдеще, което е пряко свързано с демократичното управление на държавата. По думите му така всяка една процедура ще трябва да отговаря на критериите за върховенството на правото.