Образите на прехода в новата българска драма след 1989 г. представя проф. Камелия Николова в лекция от поредицата „Култура на прехода“.
В лекцията ще бъде разгледано новото драматургично писане в България след политическата промяна през 1989 г. Ще бъдат откроени приликите и различията в посттравматичното развитие на театъра и драмата в следващите две десетилетия. Ако за театъра, особено през 90-те години на ХХ в., това е време на бурно оживление и цялостна интензивна трансформация, то драмата преживява дълбока екзистенциална криза, преди да намери своето място в новото театрално пространство. Фокусът ще е върху основните интерпретации и образи на прехода в различните етапи от развитието на новата българска драма.
Поредицата „Култура на прехода“, инициирана съвместно с екипа на проекта „Преходът след 1989“, анализира не само обществено-политическите събития от периода, но и сложното им отражение в културата и изкуствата, които на свой ред формират образа на прехода в публичното въображение. В изданията ѝ до 24 април ще чуем още как киното, архитектурата и визуалните изкуства осмислят случилото се през последните 30 години.
/ДД