Пречиствателната станция за питейни води за Шумен има Акт 15, при въвеждане в експлоатация на магистралния водопровод ще се спира водата
"Изграждането на довеждащия водопровод е разделено на три лота. Лот 2 е почти напълно изпълнен и предстои другата или по-другата седмица присъединяването му към съществуващата мрежа и ще се наложи спиране на водата, като се очаква връзката да бъде направена в рамките на 24 часа", отбеляза Стефанов. Той и управителят на ВиК- Шумен Иван Пшкаров казаха, че ще се съобразят с препоръката на областния управител проф. Добромир Добрев да не се спира водата по време на коледно-новогодишните празници.
При присъединяването към съществуващата ВиК-мрежа на останалите части от новия магистрален водопровод, които се очаква да бъдат въведени в експлоатация в началото на 2024 година, ще се наложи по-продължително спиране на водата за населените места, водоснабдявани от яз. "Тича" - Шумен, Търговище, Велики Преслав и няколко села в региона, бе съобщено на събранието.
"За лот 1 ще се наложи по-продължително спиране на водата за присъединяване на новия водопровод към съществуващата ВиК-мрежа, като за това ще са необходими около 72 часа за осъществяването на връзката", каза още Стефанов. "Ще гледаме да направим необходимата организация дейностите да приключат в рамките на два дни, като за всяко предстоящо спиране на водата гражданите ще бъдат уведомявани предварително", уточни Пешкаров.
На заседанието бе одобрено препоръчителният размер на вноската на държавата за 2024 г. в бюджета на Асоциация по ВиК-Шумен да бъде 20 000 лева, колкото бе и през миналата година. Общото й събрание обаче отново не взе решение за одобрението на подробна инвестиционна програма за 2023 г., изготвена от "Водоснабдяване и канализация-Шумен" ООД.
"Бизнес планът не се приема от членовете на ВиК-Асоциацията по една-единствена причина – вие не съумявате да се аргументирате как, ако приемем заложената в него по-висока цена на водата, след една, две години дружеството ще се стабилизира. Това не съумявате нито да го аргументирате, нито да го докажете с действия и затова общинските съветници на сесиите на съответните общини не подкрепят бизнес плана", каза на заседанието кметът на Шумен проф. Христо Христов.
Той постави на управителя на ВиК - Шумен и въпроси за забавените срокове по договора за изпълнение на проекта, как ще бъдат възстановени средствата от оперативната програма при непризнаване на направени разходи и как ще бъдат плащани кредитите, които дружеството предстои да вземе.
Иван Пушкаров посочи, че заемите, които предстои дружеството да вземе от "Български ВиК холдинг" ЕАД, по никакъв начин няма да се отразят на цената на водата и на състоянието на ВиК - Шумен. Тези заеми са изцяло за финансиране на проекта, чиито разходи се верифицират и одобряват от управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда". Дружеството ще разплати всички суми към изпълнителите и когато тези средства бъдат одобрени, ще бъдат върнати взетите кредити към холдинга, каза управителят на ВиК Шумен.
Пушкаров нямаше отговор на въпроса на кмета на Шумен проф. Христо Христов какви са условията на кредита, който дава холдингът, както и каква е лихвата по него.
"Ако фирмата-изпълнител (по проекта – б.а.) не изпълни поетите ангажименти, парите няма да бъдат верифицирани и твърдението ви, че няма риск да се повиши цената на водата не е така, защото задължението ви ще нарасне и някой трябва да го плаща и това отново ще бъдат гражданите на общините в областта", заяви проф. Христов.
"Уверявам ви, че тази сума от изтеглените кредити - всичко ще бъде верифицирано по оперативната програма. Ако не успеем да завършим лотовете, ще се търси дофинансиране в следващ етап на програмите", допълни Пушкаров.
Изграждането на новия довеждащ водопровод от язовир "Тича" до Шумен започна през януари. Още тогава на церемонията по първа копка бе съобщено, че пречиствателната станция за питейни води е изградена на 95 процента.
Реконструкцията на водопровода е част от "Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия, обслужвана от ВиК - Шумен по ОП "Околна среда 2014-2020 г.", съфинансиран от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд и национално съфинансиране от държавния бюджет. Сред другите основните дейности на проекта са изграждане на пречиствателна станция за питейни води за водоснабдителната система на Шумен; изграждане и изпълнение на основен ремонт на техническата инфраструктура за водоснабдяване и канализация на Шумен; изграждане, рехабилитация и реконструкция на техническата инфраструктура за водоснабдяване, канализация и пречистване на град Нови пазар; внедряване и въвеждане на Географска информационна система.
Проектът е на стойност 126 564 455,79 лева и е най-мащабният, който се реализира през последните години в региона. С него се цели повишаване на жизнения стандарт на жителите и гостите на Шумен. Изпълнението му ще допринесе за постигането на специфична цел едно "Опазване и подобряване състоянието на водните ресурси" на приоритетна ос едно "Води" по Оперативна програма "Околна среда 2014-2020". След реализацията му в Шумен ще има пречиствателна станция за питейни води и се очаква да бъде решен проблемът с големите загуби на вода по довеждащия водопровод от язовир "Тича" след реконструкцията му.