Нужни са промени в плановете за управление на двете влажни зони – „Дуранкулашко езеро“ и „Шабленско езеро“, каза за БТА директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Варна Ерджан Себайтин. Според него двете езера би трябвало отново да се ползват за поливане, за да могат да се пречистват по естествен път.
Повод за коментара на Себайтин бе приключилият проект за подобряване състоянието на влажните зони. Той бе финансиран от Европейския фонд за регионално развитие и държавния бюджет, като общата му стойност бе близо 2,3 милиона лева.
Сред целите на проекта, освен подобряване на цялостното състояние на езерата, бе и опазването на популацията на червеногушата гъска и осигуряване на оптимални условия за зимуването на пернатите. 
В двете зони са изпълнени серия дейности, сред които косене на тръстиките в езерата и монтиране на рейки за измерване на водното ниво с отчитане на данните в реално време.
Една от основните задачи е да се подобри водният режим и да се ограничат сукцесионните процеси т.е. развитието на екосистемата в двете езера, обясни Себайтин. По думите целта е да се спрат процесите на заблатяване и увеличаване на гниещатата маса, което води до изчерпването на кислорода. Този проблем е разрешен чрез изграждане на връзка между всяко от езерата и Черно море, което осигурява опресняване на водата във водоемите благодарение на наличните извори. Много по-добър вариант е езерните води вместо да отиват в морето да се ползват за поливане, както е било преди години, посочи Себайтин и уточни, че за да стане това, е нужна корекция в плановете за управление на двете зони.