Започна процесът по демонтиране на Паметника на Съветската армия в София
Част от фигура от Паметника на Съветската армия в София беше премахната тази вечер. Фигурата беше преместена с кран. Пред монумента имаше засилено полицейско присъствие. Събрали се бяха и поддръжници на идеята за преместване на паметника, които аплодираха премахването на първата фигура. Малко по-късно кранът беше прибран, а работниците напуснаха мястото. От полицията заявиха, че не могат да допуснат граждани в близост до самия паметник. В същото това време край монумента се проведе мирна демонстрацията в подкрепа на премахването на Паметника.
По-рано днес областният управител на София-град Вяра Тодева обяви, че се предприемат първите стъпки за демонтиране на Паметника на Съветската армия в столицата. По думите ѝ фигурите ще бъдат сортирани, описани и извозени до мястото, на което ще бъдат съхранявани. След което планираме възлагането на обществена поръчка за реставрацията, обясни областният управител. След реставрацията фигурите ще бъдат изложени на подходящо място в Музея на социалистическото изкуство, като се обследва и нов терен за тях. Тодева припомни, че паметникът не е реставриран 70 години, а възложеното обследване е показало, че има сериозни пукнатини във фигурите. Скулпторът Марин Марков допълни, че на места пукнатините са до 4-5 см.
През деня граждани се събраха пред Паметника, а за кратко беше блокирано и движението на Орлов мост. Част от хората се обявиха срещу премахването на паметника, а други дойдоха на място, за да изразят подкрепа за демонтажа. В района на паметника имаше представители на БСП, „Левицата!" и „Възраждане".
От МВР съобщиха, че денонощно ще охраняват пространствата около паметника. Предприети са действия за обезпечаване на района, включително на работниците и строителна механизация. Действията са предприети в изпълнение на писмо на областния управител на София– град. Обособен е периметър и са изградени контролно-пропускателни пунктове на алеите, водещи към паметника. От полицията апелираха гражданите периметърът да се избягва.
Стана ясно, че народният представител от „БСП за България“ Георги Свиленски е пострадал при опит да спре разрушаването на паметника. По думите на председателя на БСП Корнелия Нинова, човек от областната управа е бутнал оградата около монумента умишлено и силово върху Свиленски, той е с разрязана ръка. Тя определи случилото се като абсурдно и недопустимо и изтъкна, че свободата на изразяване и на протест са потъпкани. Всеки един паметник е частица от историята на България, посочи Нинова и допълни, че всички паметници трябва да се запазят, а историята да се изучава такава, каквато е била.
В коментар на обвиненията, че служител на областната управа е виновен за нараняването на депутата Георги Свиленски, за БТА Любомил Иванов, пиар на областната управа на София – град заяви: "Г-н Свиленски се е самонаранил в оградата".
Самият Свиленски обясни пред журналисти в парламента, че ще се срещне с министър-председателя Николай Денков с настояване да спре процедурата по демонтажа на Паметника на Съветската армия. Според него големият проблем е, че кранът, който е закаран там да демонтира монумента, е незаконен, няма абсолютно никакви сертификати и регистрации в Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Свиленски добави, че кранът утре ще бъде сменен. Идеята за това паметникът да бъде демонтиран вече е сменена с идеята да бъде нарязан, тъй като кранът не може да го отмести. Георги Свиленски допълни, че от БСП са сезирали градския съд, административния съд и прокуратурата.
След срещата си с министър-председателя акад. Николай Денков Свиленски обяви, че премиерът не е поел ангажимент да спре каквото и да било, тъй като той мисли, че това е правилно. По думите на Свиленски Денков не е знаел, че днес се събаря паметникът и тепърва щял да търси областната управителка, за да го информира за документите.
Хората трябва да имат възможност да виждат и лошото, каза Бойко Борисов
Хората трябва да имат възможност да виждат и лошото, защото минава време. Така от Раковски лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира демонтажа на паметника. „Сега никой не си спомня от младото поколение какво е мракобесната "Държавна сигурност“, коментира той. По думите му, като има паметник, може да се каже кой е избил цялата аристокрация на България, децата ще знаят чии роднини, баби, дядовци, родители са го правили.
Редно е най-високият паметник в София да бъде български, каза Искрен Митев
Редно е най-високият паметник в София да бъде български и паметник, с който да се гордеем. Това каза пред журналисти в парламента народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Искрен Митев. Митев коментира, че не е редно да бъде проявявана агресия, без значение дали е депутат или гражданин по повод на случилото се с народния представител Георги Свиленски. Той бе категоричен, че процедурата за демонтажа се спазва по буква и затова именно е отнело и толкова време да се случи.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов с наказание заради текст на декларация във връзка с Паметника на Съветската армия
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов получи наказание заради използвани изрази към депутатите по време на декларация от парламентарната трибуна във връзка с демонтажа на Паметника на Съветската армия. Той обяви, че без заповед, без абсолютно никакво нареждане от когото и да било, от която и да е оторизирана институция, в момента водят поредната си битка срещу националната памет, срещу символите на победата над фашизма. По думите му това, което се опитват да направят управляващите, е престъпление, което в момента разделя българското общество и реставрира фашизма. Сред думите, които използва, бяха "престъпници", "управляваща евроатлантическа тълпа" и "управляващ башибозук".
Общинският съветник от „Възраждане“ Деня Николов обяви, че от партията са подали сигнал до прокуратурата с искане да бъдат проверени всички действия на длъжности лица при премахването на паметника. По думите му много от процедурите, които вървят по отношение на паметника, са скрити, и дори са на ръба на закона. Не е ясна собствеността, не е ясно кой отговаря, не е ясно дали това, което в момента се случва, е съгласувано с Министерството на културата, коментира Николов. Той се осъмни и в това дали има планове за безопасност и дали всички документи, които трябват за демонтажа му, са налични.
Това е партийна провокация, заяви Ваня Григорова
Това, което виждаме, е партийна провокация от страна на десните сили на национално и на столично ниво, заяви за БТА общинският съветник от БСП Ваня Григорова. Според нея е очевидно, че няма никаква причина да се пристъпва към демонтаж на Паметника на Съветската армия. Няма и законова база това да се направи, смята тя. Доколкото разбираме и кранът, поставен тук, няма необходимите документи, за да бъде инсталиран и да прави каквото и да е било, коментира Григорова. По думите ѝ това е провокация, за да не се стигне до никаква устойчивост в Столичната община, и с цел дебалансиране и да няма работещ Столичен общински съвет. „Една от нашите червени линии е Паметникът на Съветската армия“, подчерта Ваня Григорова.
БСП – „Средец“ с обръщение към кмета Трайчо Трайков
Паметникът на Съветската армия не е опасен, опасно е отношението Ви към историята, обърнаха се от БСП – „Средец“ към районния кмет Трайчо Трайков. Според тях с обявяването на фигурите от паметника за опасни Трайков смята, че има право да извърши по същество „скрит“ демонтаж. „Привидната загриженост за сигурността на гражданите обаче не може да бъде алиби за унищожаването на публична собственост, каквото всъщност е демонтажът, преместването или разрушаването на паметници“, коментират от БСП – „Средец“ и настояват Трайков да започне да изпълнява задълженията си като кмет и да спре да разходва публичен ресурс в задоволяване на лични и идеологически пориви за борба с историята и паметниците“.