Президентите на България Румен Радев, на Сърбия Александър Вучич и на Азербайджан Илхам Алиев въведоха в експлоатация днес газовата връзка България – Сърбия. Това се случи на церемония близо до Ниш, Сърбия, където е и крайната точка на интерконектора. Символично тримата президенти натиснаха бутон за старт. 
В началото на февруари тази година президентите на България и Сърбия поставиха начало на строителните дейности на българска територия по изграждане на газовата връзка между двете държави. Междусистемната газова връзка България-Сърбия (IBS) е с обща дължина от 170 км с трасе от Нови Искър, Република България, до Ниш, Република Сърбия, от които 62 км на българска територия. 
Днес ние променяме енергийната карта на Европа, интерконекторът е гаранция за диверсификация и сигурност, каза държавният глава Румен Радев. Изпращаме една успешна и ползотворна година, в която нашите страни - Сърбия, България, Азербайджан, дадохме пример за последователна работа и отдаденост, за едно по-сигурно бъдеще, добави той. Радев посочи, че днес не просто свързваме нашите газопреносни мрежи, тъй като интерконекторът е символ на нарасналите технологични способности на нашите страни, на успешното сътрудничество. Заедно, с обща воля, можем да постигаме икономически успехи, да работим за по-добро бъдеще, каза още президентът Радев. 
Заради предстоящите избори в Сърбия сегашният президент на страната Александър Вучич не държа слово на церемонията по въвеждане в експлоатация на интерконектора България – Сърбия. Той се извини на присъстващите. Не мога да говоря толкова много, сега имаме приети условия, че месец преди изборите не можеш да говориш за своята държава, да се хвалиш, каза Вучич.
Думата взе министърът на енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович. Тя подчерта, че днес е страхотен ден за отношенията между България, Сърбия и Азербайджан, макар и проектът за интерконектора да е планиран още преди години.
Успяхме за година да започнем и да завършим дейностите, да се споразумеем с нашите приятели от Азербайджан да координираме доставките на газ и да успеем да завършим този проект между двете страни на границата, заяви енергийният министър. По думите й това е значителен и международен проект, от значение и за позицията на Сърбия по отношение на сътрудничеството на страната с Азербайджан.
Откриването на интерконектора ще допринесе за енергийната сигурност на Европа, каза президентът на Азербайджан Илхам Алиев. Той подчерта, че Азербайджан и Сърбия са стратегически партньори и имат подписана декларация за стратегическо партньорство, като с действията си потвърждават това. 
Ще имаме възможност да разговаряме с Вучич на четири очи. Под негово лидерство Сърбия се развива, има независима политика, която служи на сръбския народ, каза Алиев. Уверен съм, че след откриването на интерконектора това ще допринесе за развитието на Сърбия и знам, че президентът има големи планове за развитието на тази държава, добави той. 
Алиев посочи, че и Азербайджан и България са обвързани със стратегическо партньорство. Днешната церемония е церемония на приятелство и партньорство, каза той. Алиев поздрави Радев и Вучич и заяви, че интерконекторът ще допринесе за енергийната сигурност и на Сърбия, и на Европа. Азербайджанският президент уточни, че неговата страна изнася газ до девет държави, включително вече и до Сърбия. 
Днес отбелязваме важна стъпка в осигуряването на енергийната сигурност и устойчивост на Сърбия с диверсифицирането на доставките на газ, каза Еманюел Жофре – ръководител на делегацията на ЕС в Сърбия. Свързваме Сърбия и България, свързваме Сърбия с Европейския съюз и в този смисъл тази инфраструктура е от стратегическо значение за Сърбия и ЕС, добави той. Жофре отбеляза, че това е възможност за увеличаване на газа в енергийния микс и подпомагане на прехода към декарбонизация. Нуждаем се от надеждни партньори и доставчици, каза още той.