Изложбата “Уловени мигове“ е съставена от 40 литографии на художника Стефан Марков и ще бъде достъпна за посетители до 5 януари 2024 г. в столичната галерия “Графикарт“, като всички изложени творби ще могат да бъдат закупени. ''Експозицията Уловени мигове проследява целия творчески и житейски път на Стефан Марков, съпреживявайки живота му, изпълнен с любов, пътешествия и много изкуство'', посочват от галерията. От нея припомнят още, че тази година отбелязваме 83 години от рождението на твореца и 23 години от неговата кончина.
“Изложбата е изцяло графична. Тъй като галерията е предназначена за това, това е и идеята на галериста - изцяло графика, графика от периода, в който Стефан започна да прави литографии. Това са най-хубавите му избрани литографии. Много голяма част от тях са с награди от Биеналето във Варна, в Маастрихт, Египет", разказа съпругата на художника Ева Стефанова.
“Защо Уловени мигове? За да напомня, че животът е низ от мигове, които остават следа не само в човека, който ги е преживял, но преди всичко в другите, които продължават да живеят. Животът е способността да уловиш колкото се може повече мигове. Да ги натрупаш в кътчетата на душата си, за да те топлят през студените дни в старините на живота. Някои хора са дарени от Бога да изразяват тези мигове чрез изкуството. Така Стефан Марков успява да остави неговите уловени мигове върху листа”, пишат организаторите. “Стефан Марков е дързък в графичните си листове, многоцветен и изследовател. В неговото творчество често се долавя усещането за носталгия – към морето, пясъка, любовта и миговете, прекарани там. Цветовете му са пъстри и напомнят за едно вечно лято в човешката душа”, допълват те за спецификата в творчеството на художника.
“Специфична е темата, специфична е чувствителността му. Специфично е това, че той има собствен език. Работите му, които са включени в изложбата в галерия “Графикарт‘‘ са от 80-те и 90-те години, но абсолютно всички те стоят адекватно, съизмеримо, модерно. Няма някоя, от която да се усеща “мухълът‘‘ на времето. Tочно обратното – той е по-освободен, по-интересен от много съвременни автори. Това е всъщност предимството на големия талант, че той е универсален и за него няма значение времето, или пространството, в което се случва.” Това каза Албена Спасова, преподавател в Националната художествена академия (НХА), която е работила заедно със Стефан Марков в продължение на повече от десет години. Според нея, огромна роля за широкия възглед за живота на Стефан Марков, изиграва дългогодишната му работа за списание "Лик", което е основният прозорец към световната култура в българската ситуация тогава. ''Той наистина е пример за това, че талантливият човек е отворен към света”, добави още тя.
“Наредихме тази изложба с 40 от изключителните литографии на Стефан Марков, създадени за участията му в международните графични форуми през годините, за да покажем друга страна на неговия талант. Знаете, че той има награди от международни конкурси в Испания, Египет, Нидерландия, бивша Югославия и др. Тези творби имат високохудожествена стойност и показват неговата прецизност в изпълнението, владеене на техниката да рисува върху камък до съвършенство, майсторството му в цялостния процес по създаването на творбата – от умението да създаде сам работната повърхност до самото отпечатване на рисунъка. За ценителите, а и не само, възможността да купят някоя от тези литографии би било истинско колекционерско постижение“, разказа Доротея Янева, галерист на “Графикарт“.
“Той е разностранен художник, художник в истинския смисъл на думата. Обичаше да се занимава с всичко, което е свързано с изкуството”, каза още съпругата на художника Ева Стефанова.
Стефан Марков (1940 – 2000) е роден в Бургас. Завършва Художествената академия със специалност “Графика“ през 1967 г. при Евтим Томов, а в ранните му младежки години негов учител е известният бургаски художник Петко Задгорски. Първата си награда от национална изложба печели една година след завършването на художествената академия през 1972 г., а след това получава още много авторитетни награди – както български така и международни. През 1986 г. получава голямата награда на Съюза на българските художници “Борис Ангелушев“, сребърни плакети от Международното биенале на графиката във Варна (1991 и 1997 г.), почетни дипломи от Международния конкурс “Ел Ферол“ в Испания (1989 и 1991 г.), приза на журито от Графичното биенале в Маастрихт-Холандия (1993 г.) и специалната жури-награда от Международното триенале на графиката в Кайро (1997 г.). Правил е множество самостоятелни изложби – “Хитсучи“ в Нигата, Япония; “Норд-Ест“ в Париж и Овер-сюр-Оаз, Франция; софийската “Ирида“, “Стубел“. Произведенията му са показвани още в Русия, Германия, Австрия, САЩ, Финландия, Швейцария, Португалия. 
Работи като художник в списание “Лик“ на БТА от създаването му през 1965 г. до 1992 година.  Известен е и със своите великолепни илюстрации на “Кентърбърийски разкази“ и “Записки по българските въстания“, както и с илюстрирането на книгите на бургаския писател Петър Бобев. На негово име има учредена награда – плакет за млад график – “Стефан Марков“, която се връчва от Съюза на българските художници на ежегодната изложба “Малки графични форми“.