Историческият музей в Севлиево представи своя календар за 2024 г.
„За тези 70 години музеят се развива. Вече имаме над 47 000 експоната и се работи в няколко отдела. Затова преценихме, че в първите четири листа от календара ще бъде представен отдел „Археология“, каза Миленова.
От музея обясниха, че на първата страница от календара са представени монетни матрици, едни от най-старите експонати. На втората страница са показани няколко оръжия от древността. На страницата на месец месец е на фокус сребърно блюдо от осми век. На четвъртата страница са изобразени находки от местността Хоталич. На страницата на месец май е представен обликът на Севлиево през 19-и век. На следващата шеста страница е показан табашкият занаят. На страницата на юли има изложени традиционни български носии, а на тази на август – градски традиционни предмети – облекла, посуда и традиционни мебелировки. На страницата на деветия месец е показана част от експозицията „Възраждане“ на музея. Темата на следващата страница е „Образованието през 19-и век“. На страницата на ноември са представени експонати от борбите за национално освобождение, а на тази на декември - за национално обединение.
„За нас, като печатница, е удоволствие да създаваме нещо заедно. Мисля, че това е 21-вият календар, който правим заедно, което говори за твърдост и постоянство в това дело. Смятам, че ще продължим занапред“, каза управителят на печатница "М-Прес" Мирослав Марков.
Пред БТА Ивета Миленова каза, че Министерството на културата е одобрило проект на Историческия музей. Той е за печатно издание, което ще представи богатството на музейния фонд от отделите „Възраждане“ и „Нова история“. Проектът ще носи заглавието „Градски щрихи – Севлиево през 19-и и началото на 20-и век, богатствата на музейния фонд". „Надяваме се изданието да бъде готово преди следващия септември, когато ще са честванията за годишнината на историческия музей“, каза още Миленова.