Ученици от шест столични училища са преминали през обучителен проект на БЧК за пътна безопасност
Чрез методите „Учене чрез игра“ за по-малката възрастова група и „Връстници обучават връстници“ за по-големите ученици, е реализирана информационна кампания и поредица от интерактивни дейности, разказа Невелина Стойнева, главен специалист по младежка и проекта дейност в БЧК.
Тя посочи, че в рамките на проекта са организирани работни ателиета, както и дискусионни срещи на обучени по темата младежи-доброволци с ученици. Целта им е развиване на умения за безопасно поведение на пътя, за нулева толерантност към употребата на алкохол, наркотични вещества и към агресията на пътя.
Освен с пътната безопасност, проектът е обвързан с още една тема – превенция на зависимостите, разясни Невелина Стойнева. Един от основните проблеми, поставени по време на дискусията, беше разсейването, свързано с използването на електронни устройства както при шофиране, така и при движението на пешеходци.
В нашия учебен център се подготвят кандидат-водачи на моторни превозни средства, които са задължени да преминат курс по първа долекарска помощ, преди да вземат своите шофьорски книжки. В центъра имаме изключително голям опит, средно 50 души на ден се обучават, разказа Наталия Харизанова, ръководител на Центъра за обучение по първа долекарска помощ към БЧК.
Тя сподели, че при обучението се използват очила, симулиращи въздействието от употребата на алкохол или канабис.
„Нашите лектори ги използват като средство, с което да окажат по-сериозен ефект върху курсистите и да насочат вниманието им върху темата. В началото на всички им е забавно, но след като сложат очилата, се замислят и приемат сериозно проблема“, добави Харизанова.
На представяне на резултатите от проектните дейности присъства още Петранка Недялкова, директор на Столичната организация на БЧК, както и представители на отдел „Пътна полиция“ – СДВР, на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“, доброволци и служители на Столичната организация на БЧК.