Военномедицинската академия (ВМА) отбеляза 132-рата годишнина от създаването си. Днес е годишнината от създаването (1891 г.) на Софийската обща гарнизонна болница, чийто наследник е Военномедицинската академия, сочи информация на отдел "Справочна" на БТА. 
Вашият професионализъм, знания и умения на световно ниво поддържат психическото и физическото състояние на мъжете и жените в униформа, за да могат те с увереност да изпълняват войнския си дълг. Вече 132 години вие сте с тях, каза по време на церемонията началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. „Нашата дейност е немислима без вас“, заяви адмирал Ефтимов.
Иска ми се Българската армия да следва модела на развитие на ВМА и да се радваме на същия обществен консенсус. Да имаме същия темп на развитие на въоръжение, техника и модернизация. Военната професия да привлича с възможности за личностно и професионално развитие. Работим в тази насока и следваме модела на ВМА, коментира началникът на отбраната.
ВМА е еталон за българското здравеопазване, заяви министърът на здравеопазването Христо Хинков на церемонията. Военна болница преживя различни периоди през своето развитие, имаше периоди на криза, имаше периоди на преодоляване на обстоятелства. Но с доброто си управление, тя е пример за това как може да се изгражда едно модерно здравеопазване, добави министърът. Щастлив съм, че в моя живот мога да награждавам хора, които заслужават наградите на Министерството на здравеопазването и да видя развитието на болницата в нещо, което е гордост за всички нас, заяви Хинков. 
Успяхме да направим Военномедицинската академия най-високотехнологичната болница в България, най-добре подготвените кадри на световно ниво и да обучаваме собствени кадри, заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски. Във ВМА са големите имена в българската и в световната медицина и все повече от тяхната слава излиза извън пределите на родината ни, каза вицепрезидентът Илияна Йотова.
По случай годишнината бяха поднесени венци пред Паметника на загиналите медицински чинове.