Доказана е връзката между оралните заболявания и захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, някои видове рак и пневмонии. Това каза д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз по време на Годишен форум на съсловната организация. Тежкото пародонтално заболяване води до перикардит или миокардит, има връзка между кариеса и загубата на зъби и някои видове рак и пневмония, каза още д-р Шарков, представяйки Световния доклад за състоянието на оралното здраве до 2030 г. на Световната здравна организация (СЗО), издаден през ноември 2022 г.
Дневният прием на свободни захари, които са включени във всички храни, да бъде ограничен до по-малко от 10% - около 50 гр на ден, се препоръчва в документа. Свободните захари са единствената причина за кариес и все по-често се признават за причина за диабет и затлъстяване. Данъците върху напитките с добавена захар и върху храните с високо съдържание на захари трябва да бъдат въведени в съответствие с препоръките на СЗО, а събраните средства да бъдат инвестирани в стратегия за предотвратяване на оралните заболявания, сочи още докладът. Трябва да бъде забранено здравни събития, спортни и корпоративни събития да бъдат спонсорирани от компании за нездравословни храни, се допълва в доклада на СЗО. По думите на д-р Шарков децата не бива да консумират свободни захари до двегодишната им възраст.
В света 3,5 млрд. души са засегнати от орални заболявания, показва докладът. Оралните заболявания представляват 45% от незаразните заболявания и включват кариеси, пародонтално заболяване, рак на устната кухина, травма, вродени малформации. Сред основните орални заболявания нелекуваният кариес е най-разпространеният и засяга два милиарда сред постоянните зъби на хората и 510 млн. млечни зъби. Най-голямото предизвикателство, посочено в доклада, е да се гарантира, че всички хора, независимо какви са доходите им и къде живеят, разполагат с необходимите знания и инструменти, за да се грижат за зъбите и устата си, както и с достъп до профилактика и грижа. Годишно обществените и частните разходи за грижа за оралното здраве в света достигат до 390 млрд. долара, показва още докладът.
Основните политики, които трябва да се вземат под внимание, са орално здравно образование, намален прием на захар, употреба на флуроид – като основна превантивна мярка срещу кариес.
Заместник-министърът на здравеопазването проф. Михаил Околийски изрази надежда, че бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за следващата година ще бъде приет, тъй като е много балансиран. По думите му в него се обръща голямо внимание на профилактика на заболяванията и промоцията на здравето, включително денталните заболявания. Правим всичко възможно да се обърне внимание на хората да правят профилактичните си прегледи, тъй като в момента едва 30% ходят на профилактичен преглед, каза още той. Ако от ранна възраст не се обръща внимание на оралното здраве, проблемите се проявяват в по-късна фаза. Здравното образование е заложено като инвестиции в Плана за възстановяване и устойчивост и имаме стратегия за здравно обучение и възпитание, каза заместник-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов. По думите му, след като се получи второто плащане по плана, заедно с Министерството на образованието и науката, и професионални организации, ще бъдат разработени програмите за здравно образование и възпитание. Кандидатстваме по грантова линия на Швейцарския фонд по един проект, в който в 10 училища пилотно да въведем в рамките на учебните програми подходи за здравословно хранене, посочи той. По думите му до края на януари 2024 г. е срокът за подаване на финалното проектно предложение.