Признаването и споделянето са първата стъпка към изхода от насилието, каза председателят на сдружение "Жените на Казанлък" Стела Кехайова
Сред основните проблеми в случаите на насилие е това, че твърде често, ако няма видими физически наранявания, жените смятат, че това не е насилие. “Много често веднъж ударена жената смята, че това не е проблем, а голяма част от жертвите са на мнение, че по някаква причина те са виновни за ситуацията”, обясни Кехайова.
В много от случаите жената изпитва страх да подаде жалба срещу насилника, а причина за мълчанието могат да бъдат и икономически ограничения от страна на насилника. “В съвместната ни работа с Районното управление в Казанлък ставаме свидетели и на много случаи, в които жената подава жалба срещу насилника, но преди да бъде издадена ограничителна заповед, тя оттегля показанията си и се връща при него”, посочи Стела Кехайова и отбеляза, че сдружението предлага различни възможности за подкрепа на тези жени.
Тя подчерта, че проблем в Казанлък е липсата на кризисен център. “В много случаи жените, които са подали своята жалба до полицията, не могат да бъдат изведени, защото няма къде да бъдат настанени и единственото, което може да се направи, е те да се върнат при насилника си с предупредително писмо да се въздържа от насилие. По тази причина ние, от сдружението, работим в посока на това да има място, където тези жени да бъдат настанени с оглед на тяхната безопасност”, каза Кехайова и изрази надежда целта да бъде реализирана съвсем скоро. В началото на предстоящата година ще започнат преговори с местната администрация за създаване на такъв център на територията на общината. Според Кехайова кризисните центрове в България са твърде малко и това затруднява работата на институциите и организации. “Скоро към нас се обърна жена, пострадала от домашно насилие във всичките му форми – физическо, психическо, сексуално, икономическо. Благодарение на администрацията успяхме да я настаним временно в едно от социалните жилища и за нея това даде изключително добър ефект”, разказа председателят.
През настоящата година до екипа на “Жените на Казанлък” са се допитали 67 жени. “Това са са жени, които са потърсили някакво съдействие, независимо дали се нуждаят от юрист, или психолог, или търсят консултация за нарушени трудови права”, каза Стела Кехайова. Тя добави, че след множеството протести по повод насилието над 18-годишната Дебора Михайлова в Стара Загора временно се е увеличил броят на жените, които са се свързали със сдружението по въпроси за домашното насилие. “За жалост, обаче след случая с насилие над прокурорската жена от Перник, като че ли отново се появи един спад, който ние отдаваме на недоверие към институциите и към обществото”, посочи Кехайова. За нас е особено важно да помогнем на тези жени първо да разберат, че действително са пострадали от насилие и второ, че имат права и могат с наше съдействие да потърсят своите права пред отговорните институции.
Фактът, че в България няма официална статистика за броя на жените, които са жертва на насилие, внушава, че няма проблем. Всъщност неофициалната статистика от неправителствените организации сочи, че всяка трета жена в България е била жертва на домашно насилие, заяви Стела Кехайова. По думите ѝ 95 на сто от убитите в България жени са убити от мъже, а 45 на сто от тях - от настоящ или бивш партньор. Младите жени между 18 и 29 години са изложени на най-голям риск от насилие от интимен партньор, а друг стряскащ факт е, че 12,2 на сто от жените са преживели сексуален тормоз на работното място от мъж, с когото са в професионални взаимоотношения, посочи тя. Стела Кехайова определи приетите промени в Закона за защита от домашното насилие като недостатъчни, но, все пак, като едно начало. Тя изрази мнение, че има нужда общественото внимание да бъде насочвано повече към този и към други проблеми, за които твърде малко се говори.
Кехайова допълни, че превенцията също е изключително важна и подчерта, че тя трябва да започне още от детска възраст. “Сдружението работи активно и с ученици. В началото на ноември започнахме една информационна кампания, която ще продължи интензивно до края на февруари”, каза тя. Организирахме и кампания, свързана с употребата на наркотични вещества под надслов “Връстници обучават връстници”. През новата година, освен за насилието, предвиждаме отново да повдигнем и този въпрос, за който също не се говори достатъчно, уточни тя.