Омбудсманът Диана Ковачева ще открие фотоизложбата „Огледала на любовта. За любовта от първо лице“ за хора със синдрома на Даун
Изложбата е част от Националната кампания на омбудсмана „За правата на децата и хората с увреждания“, в рамките на която се организират редица инициативи, дискусии, информационни дни и срещи с организации на хора за и с увреждания за промяна на законодателството и създаване на добри административни практики.
Фотоизложбата „Огледала на любовта. За любовта от първо лице“ се организира съвместно с Фондация „Движение на българските майки“ и Сдружение „Синдром на Даун-България“. Това е фотопроект на Росица Букова, активен защитник на правата на хората от уязвимите групи в обществото ни. И има за цел нагледно да покаже, че хората със синдром на Даун могат да живеят достойно, когато за тях се грижи подкрепеното им семейство и когато общността приема това като нещо напълно нормално.
Изложбата е знак на уважение и внимание към близките и родителите, които дават на детето си цялата грижа и любов, чрез които хора със синдром на Даун достигат възраст, която иначе трудно биха стигнали, ако прекарат живота си в институции, се посочва в съобщението.
Героите във фотоизложбата имат една хромозома повече, а това ги прави винаги усмихнати, слънчеви и обичащи. Те носят невероятна енергия и сила за живот, излъчват позитивни емоции и истински чувства, които не крият. Показват, че техният живот е достоен пример за уважение, което ние като общество сме задължени да им дадем, пишат от институцията на омбусмана.
На 30 ноември, по време на дискусията "Приобщаващото образование - проблеми и решения", организирана от Диана Ковачева, общественият защитник изнесе данни, според които децата със специални образователни потребности от първи до 12-и клас са над 20 000, а в детските градини са над 7000. Това са много деца, които се нуждаят от внимание и грижа, като те трябва да бъдат осигурени с време, с ресурсни учители, със съответните помагала и материали, и с внимание, за да може конституционно гарантираното им право на образование да може да бъде в сила и за тези деца, заяви омбудсманът.
Десет хиляди деца със СОП и с увреждания реално са извън образователната система, заяви Диана Ковачева. Тя каза, че 70 процента от детските градини и училищата в София нямат изградена достъпна среда, липсват и помощник учители.