България за първи път ще участва с павилион на годишната среща на ООН по въпросите на климата КОП28 (COP28), която ще започне тази седмица в Дубай. Това заяви Силвия Рангелова, директор на дирекция "Координация по въпросите на Европейския съюз и международно сътрудничество" в Министерство на околната среда и водите (МОСВ) по време на организираната от фондация BlueLink двудневна журналистическа работилница "Локални истории за глобалните промени за климата". 
Страната ни ще бъде представена от 250 души в 22 панела с 22 събития. Президентът Румен Радев ще открие павилиона на 1 декември, допълни още Рангелова. 
Павилионите са обособени простраства, където държавите, неправителствените организации и бизнесът ще имат възможност през 14-те дни на конференцията да представят дейността си. Идеята е да покажем какво прави българският бизнес, както и да се види това, че българските представители са наравно с европейските и със световните, а не са аутсайдери - използват се нови технологии, работи се за иновативни производства и идеи, посочи експертът. 
Представителите на бизнеса бяха подбрани след предварително изпратени от тях резюмета с тяхната дейност. Всеки от тях финансира сам престоя си, обясни Рангелова. 
Всеки ден от събитието в Дубай е посветен на различна тема. Имаме ден, който е посветен на системите за ранно известяване. Ще има панел и с общините, които ще представят техните визии за климатичната неутралност - от българска страна това са София и Габрово, добави Рангелова.  
Общият брой на павилионите ще бъде повече от 200. Те са разделени на две - синята зона на правителствата и зелената на компаниите, обясни експертът.
Все още не е взето решение къде ще е домакинството на КОП29. Това, което е предложил българският министър на околната среда и водите Юлиян Попов, е да се направи дистрибутирано издание, в което България догодина да е съ-домакин с други държави, каза още Рангелова. Окончателното решение ще бъде взето в Дубай на 11 и 12 декември, обясни тя.