"Необходимо е да се изгради система, която да комбинира различни източници на данни за децата в уязвими групи – административни регистри, проучвания и други, за да се получи разнообразен набор от информация като ниво на образование, участие на пазара на труда, здравен статус, жилищни условия и др. Сътрудничеството между държавите също трябва да се подобри по отношение на мобилността. В същото време трябва да се вземат предвид въпросите за поверителността на личните данни". Това заяви в свое изказване председателят на Националния статистически институт (НСИ) доц. д-р Атанас Атанасов, който взе участие в международна конференция за представяне на "Ръководство за укрепване на капацитета за събиране на данни за деца в движение", съобщи НСИ на интернет страницата си.
Документът предлага аналитични насоки за националните статистически органи и съответните участници как да помогнат на държавите и техните национални статистически системи да подобрят събирането, анализа, споделянето и използването на данни за децата в движение. Той е резултат от съвместната дейност на Гръцката статистическа служба и Международния алианс за данни за децата в движение.
Конференцията се проведе в Атина на 20 и 21 ноември 2023 г. и беше организира от Гръцката статистическа служба (ELSTAT) с подкрепата на Международния алианс за данни за децата в движение (IDAC) – глобална коалиция, ръководена съвместно от Евростат, Международната организация по миграция, ОИСР, Върховният комисариат на ООН за бежанците и УНИЦЕФ. На събитието присъстваха представители на национални статистически служби и други заинтересовани страни, работещи в сферата на миграцията и с деца.
"Деца в движение" е термин, който обхваща много подгрупи деца. Например деца международни мигранти или деца, нуждаещи се от международна закрила. Статистическите данни са от решаващо значение за фокусиране на предприеманите мерки в правилната посока и за разработването на политики и програми в подкрепа на децата, посочват от НСИ.
В средата на юли от УНИЦЕФ България съобщиха, че в страната всеки ден хиляди деца, напуснали родните си държави, пресичат границите и рискуват живота си в търсене на сигурност и безопасност. От началото на годината 7 694 са молбите за международна закрила, регистрирани от Държавна агенция за бежанците при Министерския съвет - 2 251 от тях са на деца, от които повече от половината (1 293) са на непридружени, предимно от Афганистан и Сирия, съобщиха още от УНИЦЕФ България.