Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел е посетила изложбата с творби на художници от еврейски произход, която преди дни бе подредена от русенската Художествена галерия в Берлин. 
„Културата е най-уникалното нещо, което имаме - като България и Европа. Пазете я както досега и продължавайте да вдъхновявате и следващите поколения българи и европейци! Благодаря!“. Това е написала Габриел в книгата за отзиви в Българския културен институт в столицата на Германия. Първият дипломат на България се поинтересувала защо именно русенската галерия прави тази изложба там - а след като разгледала творбите на майстори на живописта и графиката, които съхранява в своите фондове РХГ, най-вероятно се е убедила, че Русе е градът, който достойно и пълноценно може да представи темата за българските художници с юдейски корени в една от европейските столици. 
Както „Утро“ писа, в БКИ в Берлин са показани творби на Марко Бехар, Анна Кремер-Бехар, Давид Перец, Петранка Кац, Елиезер Алшех, Жак Авдала, Греди Асса, Андрей Даниел, Володя Кенарев.
Това са автори от различни поколения, оставили забележима следа в българското изкуство от 20 и 21 век. Акцент в изложбата са живописните платна, но графики и рисунки допълват експозиционната мозайка с разнообразни жанрове, теми и почерци на художниците, казва директорът на Художествената галерия Елена Великова.
В издадения специално за изложбата двуезичен каталог на български и немски език тя се спира на всеки от авторите, като откроява характерното в биографията и в творчеството му. Експозицията е посветена на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи, тя се организира от Българския културен институт и посолството на България в Берлин. Към многобройните гости на откриването се обърнаха българският посланик Григор Порожанов и директорът на БКИ Борислав Петранов. Артистичната атмосфера допълни камерната формация „Енигма“ от Русенската опера - сопраното Нели Петкова, флейтистката Надежда Андреева, кларинетистът Здравко Саралиев, а на пианото бе Вилиана Вълчева, която русенци познават повече като диригентка. Те изпълниха творби от музикалния стил клезмер - народната музика на евреите ашкенази от Източна Европа. 
Изложбата ще остане в Берлин до 13 декември.