Сдружение „Клуб на нестопанските организации“ заедно с още 11 граждански организации, работещи „на терен“ в подкрепа на деца и семейства от уязвими общности, представиха постигнатите резултати по програмата „Застъпничество за деца от 0 до 3 години, живеещи в бедност“. Тя е свързана със застъпнически инициативи за подобряване на майчиното и детското здраве сред ромски общности в България и промяна в политиките за деца до тригодишна възраст. 
Фокус на проекта са децата и семействата в ромската общност, тъй като те са непропорционално засегнати от всички рискови фактори, свързани с бедността, които оказват негативно влияние върху здравето и развитието на децата от най-ранна възраст, посочват организаторите. 
По данни на Националния статистически институт (НСИ), цитирани от организаторите, 17 % от децата на възраст от 0 до 5 години живеят в бедност. Детската смъртност остава почти двойно по-висока от средното ниво в Европейския съюз (3,6 %), като продължава да е особено висока в регионите с компактни етнически малцинствени и маргинализирани общности.
Проектът има пет основни направления, каза за БТА Невена Маджарова, която е и ръководител на проекта. Първото направление е свързано с това повече жени да научат, че имат достъп до здравни грижи. Много от тези жени не могат да си позволят прегледи, които са много важни за установяването на здравословното състояние на детето, още когато то е в утробата на майката, посочи Маджарова. Тя допълни, че след проучвания са успели да докажат, че за държавата е много по-евтино да осигури четири прегледа за тези жени, отколкото средствата, които трябва да поеме, ако детето се роди недоносено или болно.
След предложение на организаторите е променена Наредба 26, която е влязла в сила от 1 януари тази година, и е свързана с предоставяне на акушерска помощ на здравнонеосигурени жени и за извършване на изследвания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени.
Второто направление включва гарантирането на сигурна среда и достъп до лекарства за хората живеещи в бедност. Ако се осигурят лекарства за децата до тригодишна възраст, рязко ще спадне броят на хронично болните деца, посочи Маджарова и допълни, че много от политиците припознават тази кауза.
Третото направление е свързано с липсата на документи за самоличност, при хората живеещи в бедност. В България над 240 000 души живеят без документи за самоличност, обясни Маджарова, която цитира данни от Закона за достъп до обществена информация. Тези хора не могат да получат регистрация по постоянен адрес, защото не могат да докажат валидно правно основание за владеене на имота, съгласно действащата нормативна норма.
Пълноценно хранене и грижи за децата от 0 до 3 години е четвъртото направление, в което са работили организациите. Маджарова обясни, че често наблюдават майки, които не могат да си позволят да кърмят децата си и ги захранват още от двумесечна възраст. Организаторите предлагат да се създадат хранителни пакети, които да се доставят за деца до тригодишна възраст, които живеят в бедност.
Последното направление е свързано с ранното учене на децата. Тази програма е по-скоро насочена към родителите, те да се научат как да помогнат за развитието на мозъка на детето им, обясни Маджарова. По думите ѝ това става чрез игри, свързани с различни фигури и цветове. 
Проектът е финансиран от фондация „Отворено общество”, фондация „Портикус” и фондация „Тръст за социална алтернатива”. В срещата участие взеха изпълнителният директор на фондация „Тръст за социална алтернатива“ Сара Перин, Ева Жечева, част от екипа на омбудсмана, както и участници от 11-те неправителствени организации.