Цената и качеството на водата и обезщетенията при пенсиониране са сред най-честите поводи за жалби на плевенчани до омбудсмана
Той очерта няколко основни проблеми, заради които жители от област Плевен се обръщат към омбудсмана. Често хората ни търсят заради липса на достъпна среда за хора с увреждания, както и за неизплатени обезщетения на вече пенсионирани граждани, допълни Авджиев. Голям е и броят на жалбите, подавани от лишени от свобода в затворите в Плевен и Белене за лоши условия.
Много жалби постъпват и заради цената на водата и наложения режим в Плевен, каза Авджиев. Според плевенчани, потърсили съдействие от омбудсмана, некоректно са подадени часовете за водния режим, има и чести аварии. Хора подават сигнали и за некачествено водоснабдяване в някои населени места в областта като град Тръстеник, селата Горна Митрополия, Брегаре, Стежарово, Долни Луковит, Рупци и др.
Сред поставените проблеми са и цените на "Топлофикация", които според някои граждани са високи и те трудно успяват да плащат сметките си.
Авджиев каза още, че освен чрез приемни дни, жалби и сигнали за нередности до омбудсмана, такива могат да се подават и на сайта на институцията, който е оптимизиран и лесен за ползване. Обособен е специален дял за деца и за хора с увреждания. По този начин ние сме по-близо до гражданите, можем по-бързо да реагираме на техните сигнали, да изпратим искания към други институции, с които са свързани молбите на хората, добави Авджиев. Той уточни, че средно на ден от цялата страната постъпват между 50 и 100 жалби. Отговорът на една жалба е в рамките на около месец, но този срок зависи и от съдействието, което ще окаже институцията, към която е насочен сигналът.
Авджиев допълни, че приемните ще продължат, а следващият град е Ямбол.