„Публика” включва 15 фотопортрета на хора в особен момент на озарение
„Яна търси процеп в ежедневното, извънредна уязвимост. За разлика от предишния ѝ портретен проект („Терминал“, 2019), в който хората са сами в кадър (а някак и сами в света) тук, в „публиката“, са заедно. Лицата, които виждаме във фотографиите, са на хора, които са едновременно вглъбени и присъстващи заедно. Те изживяват общ момент, феномен, събитие, което е невидимо и което ги сплотява по мълчалив начин. Портретите им са прозорци към неуловимата реалност на духовното преживяване, а фотографията е своеобразна четка, с която авторката рисува отсъствието“, разказват организаторите.
По думите им дали езикът на Яна Лозева ни връща назад, към позабравените образи на религиозното преживяване, или ни припомня измерението на духовността по принцип не е от голямо значение. Фотографиите не се опитват нито да документират, нито да манипулират реалността, те са далеч и от нейното концептуализиране. Именно в тази липса на намерение, на цел, на желание да убеждават е и стойността им. Те са картини на споделена интимност, която не се нуждае от нищо друго и която ни среща по силен и убедителен начин със самата идея за човешкия дух.
СПЕЦИАЛНО
„Цената на човека” е интерактивен формат на среща, в която публиката е поканена да влезе в действието и партнира на творческия екип, за да се срещне със собствените си емоции и ритми на тялото. Антропо(с)цена е ключовата дума в едноименната книга на Цвета Софрониева, която е в основата на този театрален разказ с взривяване на езика в търсене на естетиката на хиперперформативната ни епоха в пресечното пространство на поезията и познанието. Представлението е изградено като арена на катастрофите на съвремието и сферата на интимното и като актуалното състояние на света между хаоса от утопии и дистопии, останки от минало, хаотично настояще и множество неясни възможности за бъдеще.
ЗА АВТОРКАТА
Яна Лозева е родена през 1989 г. в град София, България, където понастоящем живее и работи. През 2014 завършва фотография в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов". Основните ѝ интереси са в сферата на портрета и личната документалистика. Представяла е свои творби в няколко самостоятелни изложби, както и в групови експозиции в Париж, Братислава, Аугсбург (Германия).
/ДД