Община Монтана приключва успешно изпълнението на проект за подобряване качеството на атмосферния въздух, съобщи на заключителна пресконференция по проекта кметът Златко Живков.
По проекта са подменени безплатно старите печки на дърва и въглища на 3300 домакинства в областния град и селата на общината. Печките са заменени с около три хиляди климатика, 250 котлета на природен газ и 150 котлета на пелети. Новите отоплителни уреди са щадящи за околната среда и не отделят вредни емисии при горенето. По този начин Монтана става едно от малкото селища в България, в които под 50 процента от домакинствата се отопляват на твърдо гориво, заяви Живков.
Проучване е установило, че благодарение на подменените отоплителни уреди изхвърляните във въздуха фини прахови частици (ФПЧ) в община Монтана ще намалеят с около 30 процента – от 272 тона годишно на 195 тона годишно. Очаква се това да доведе до по-здравословна среда на живот в общината и ще намали риска от заболявания.
Проектът е изпълнен в продължение на 57 месеца. Той е на стойност 11,734 млн. лева и се финансира от фондовете на Европейския съюз чрез Оперативна програма „Околна среда“ и от държавния бюджет на България. По проекта на община Монтана не са наложени никакви финансови корекции. За домакинствата подмяната на отоплителните уреди е напълно безплатна, уточни Живков.
Кметът припомни, че в предишните години в Монтана бяха направени множество изследвания, които установиха, че в половината от дните в зимните месеци на годината въздухът в града е бил замърсен с ФПЧ, а в отделни дни има дори трикратно превишение на пределно допустимите норми. Основната причина за тези замърсявания са печките на твърдо гориво, които до сега много домакинства използваха за отопление в бита си. С подмяната им въздухът става много по-чист, допълни кметът. Той съобщи, че община Монтана се надява проектът да бъде надграден и вече е подала за разглеждане пред фондовете на ЕС ново предложение, по което очаква да получи още 16 милиона лева за подмяна на още печки на твърдо гориво с щадящи околната среда уреди.