С няколко инициативи казанлъшкото Основно училище (ОУ) “Св. Паисий Хилендарски” ще отбележи днес своята 165-а годишнина, съобщи пред БТА директорът на учебното заведение Мария Колева. Раздадени ще бъдат 165 разделителя за книги с мисли на патрона на училището Паисий Хилендарски, а в сградата на учебното заведение ще бъде показана изложба от пана, представящи неговата история от най-ранните години до наши дни. Във фоайето може да бъде разгледана и специална витрина, в която са показани снимки, документи и други свидетелства от различните периоди. Честването на годишнината ще завърши с празничен концерт в зала “Любомир Кабакчиев”.
Като официална дата на откриване на светското училище на това място се приема 1858 година, когато заможни и интелигентни търговци от Новенската махала построяват свое училище в двора на църквата с дарения на местните чорбаджии Ганчо Добрев, дядо Сава, дядо Раю, Хаджи Петър. През същата година Новенското общинско училище е регистрирано в Музея на образованието в Габрово, а пръв учител е Кесарий Серафимов. Колева допълни, че още през 1834 година към Новенската църква е имало килия, в която са започнали да се обучават деца, а техен пръв учител е бил свещеникът. “Наскоро получихме от Националния музей на образованието Удостоверение за признаване на просветна дейност именно от 1834 година, така че, макар като рождена дата на училището да се приема 1858 година, можем да кажем, че днес отбелязваме и 189 години просветно дело”, обясни директорът.
Мария Колева каза още, че датата на отбелязването на годишнината не е избрана случайно. “През януари 1962 година училището изгаря до основи и се налага учебната година да бъде завършена, като учителите и учениците са пръснати по други училища в града. Всички толкова много се мотивират да имат своето училище отново, че само за десет месеца успяват да построят два етажа с осем класни стаи и на 22 ноемрви същата година правят неговото откриване. Не знам дали днес това е възможно да се случи, но се радвам, че ние сме техни наследници и се надявам да запазим този дух, който ни води напред към по-добро образование”, коментира тя.
Колева допълни, че има традиция за годишнините на училището да се прави и специален училищен вестник, в който се описват постиженията на учениците. В настоящото издание са представени и изявени бивши възпитаници, като Старозагорския митрополит Киприан, историка д-р Косьо Зарев и други, отбеляза тя.
Доректорът посочи, че идеята да се представи историята на училището в изложба идва, след като заместник-директорът Николина Георгиева издава книга, посветена на нея. “За книгата е положен изключително много труд и се надявам да успеем да направим и второ допълнено издание”, каза тя. Колева напомни още, че преди година в училищния двор е поставена и църковна камбана като тази в църквата.
Мария Колева отбеляза, че в момента екипът на учебното заведение прави всичко възможно за неговото модернизиране и развитие спрямо съвременната учебна среда. “Участваме във всякакви национални програми и проекти, които са с подходяща насоченост, не само за подобряване на материалната база, но и по отношение на учебния процес. Учителите постоянно се квалифицират”, обясни тя. Предстои изграждането на SТЕМ център в направленията “Математика и информатика”, “Природни науки”, “Дизайн и 3Д прототипиране” и “Зелени технологии и устойчиво развитие”. Колева подчерта, че в училището има много деца, които освен в сферата на науката, се развиват и имат постижения в областта на културата, изкуствата и спорта. “Аз се радвам на всяко едно от децата тук, защото виждам ежедневно колко усилия се полагат и от тяхна страна, и от страна на родителите, които са наши партньори, защото ние сами по себе си не можем да постигнем резултата, който можем да постигнем заедно с тях”, каза още тя.