Ловешки организации реализираха проект, насочен срещу насилието спрямо жени. Той е една от деветте инициативи, които Българският фонд за жените подкрепя по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените – 25 ноември. Дейностите и резултатите от проекта „Силната си ти!“ бе представен на заключителна пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Ловеч от Албена Йончева, председател на Сдружение "Мисия. Иновации. Гражданство - МИГ", и от Ралица Попова, изпълнителен директор на сдружение "Знание" – двете партниращи си организации.
Усилията ни се обединиха, за да представим на по-широк кръг от хората темата за насилието, основано на пола, негативните стереотипи и потисничеството спрямо жените, заяви Албена Йончева. Проектът включваше тридневно обучение на млади хора между 18 - 29 години по темите за насилието, основано на пола. Обучени бяха ученици от Средно училище „Св. Климент Охридски“ – Ловеч, Средно училище „Васил Левски“ – Троян, и Профилирана природо-математическа гимназия - Ловеч. Показани бяха две представления по метода „форум театър“ за жители на града, представители на институции, медии, млади хора. Включиха се деца от Средно училище „Тодор Кирков“, както и писателят Радослав Гизгинджиев.
Реализирана бе и информационна кампания, включваща публикации в социалните мрежи и медиите по темата. Направена бе и изложба с фотографии от подготовката и представленията, както и с арт фотографии, направени от младите жени, участващи в проекта, реклами от миналото и днес, които показват ролята на жената в обществото, посочи Йончева.
Освен за насилие, основано на пола, проектът имаше за цел и да постави темата за равнопоставеността между жените и мъжете. Според последните данни от изследване на Националния статистически институт жените са по-слабо представени на ръководни позиции в длъжности на високо и средно управленско ниво, съобщи Ралица Попова. По думите ѝ проектът цели превенция, а не да предлага услуги за борба с насилието. „Опитахме чрез обучения и представяне на различни ситуации да запознаем младите хора с различните видове насилие. Много голям процент от младежите са свидетели или преживели насилие. По данни в ЕС 33 процента от жените са били подложени на физически или психически тормоз. В България ситуацията е подобна“, каза Попова и добави, че все повече хора, претърпели насилие, искат да говорят за това. Необходимо е да се дава и повече информация за услугите и работата на институциите по темата.
Работата в тази посока ще продължи и след приключването на проекта, посочи още Албена Йончева.