Община Шабла, България и община Черна вода, Румъния представят културата "Хаманджия" в съвместен проект.
Двете общини работят за възстановяване на уникалното общо културно наследство и насърчаване на съвместния туристически продукт "Хаманджия - първата цивилизация на Стара Европа". Това стана известно на проведената заключителна пресконференция по проекта в общините Шабла и Черна вода. 
Проектът "Възстановяване на уникалното общо културно наследство и насърчаване на съвместния туристически продукт "Хаманджия - първа цивилизация на Стара Европа" е финансиран по Договор № 81781/17.07.2018 по Приоритетна ос 2: "Зелен регион", Специфична цел 2.1: "Подобряване на устойчивото използване на природното наследство и ресурси и на културното наследство" по Програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България 2014-2020 г. 
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз посредством Европейския фонд за районно развиване (ЕФРР) в границите на Програма ИНТЕРРЕГ V-A Румъния-България. Общият бюджет е в размер на 1 494 037,68 евро, от които 85 на сто в размер на 1 269 932,02 евро се обезпечават от ЕФРР.
Партньори по проекта са Община Шабла, от българска страна, и Община Чернавода (Констанца, Румъния), a крайната цел е подобряване на устойчивото използване на културното наследство - културата "Хаманджия" в Добруджански регион от двете страни на границата чрез разработването на интегриран туристически продукт "Хаманджия" и съвместното му популяризиране и управление.
Проектът е стартирал през 2017 година. Като уникален за България археологически обект го описа кметът на община Шабла Мариян Жечев и допълни, че той е сред малкото, които показват как са живели предците ни преди 7 000 години. "Надявам се, че този обект ще стане още по-актуален за туристите, тъй като смятам, че е със световно културно-историческо значение, каза още кметът. Ръководител на проекта е заместник-кметът на Община Шабла Петър Атанасов.
Пред присъстващите в резюме бе показана културата "Хаманджия", която е разкрита на Големия остров на Дурнакулашкото езеро от професор Хенриета Тодорова. Според историка Иван Вайсов, който е син на проф. Тодорова, интересни факти от откритията са, че културата "Хаманджия" е по-стара от антична Троя и това, че откритото при разкопките на Големия остров обработено злато е по-старо от находките, открити във Варненския некропол.
Освен проучване на културата "Хаманджия" в трансграничния регион, измежду характерните цели на плана са създаване на взаимен интегриран туристически артикул "Хаманджия", включително взаимен туристически маршрут и новаторски туристически услуги.
Иновативното на плана е, че културното завещание на "Хаманджия" в българския и румънския регион на Добруджа ще бъде показано посредством съвременни средства - с виртуална обиколка на обектите от взаимния туристически маршрут "Археологически парк Дуранкулак - Хаманджия" в община Шабла и Център Хаманджия в град Черна вода посредством 3D цифрова реорганизация на обектите и безвъзмездни приложения за телефони.