От днес Стара Загора е домакин на тридневна конференция на тема „Дни на ученето през целия живот“ в рамките на проект „Изпълнение на обновените приоритети на Европейската програма за учене на възрастни“, с финансовата подкрепа на „Еразъм+“ на Министерство на образованието и науката. 
Форумът беше открит от заместник-министърът на образованието и науката Мариета Георгиева.  „Ученето през целия живот е изключително сериозна кауза, защото, както знаете,, в предстоящите 15 години се очаква професиите, които днес са актуални, да изчезнат в 70 процента от обема, в който съществуват. Изключително важно е ние да можем да създадем културата за учене през целия живот. И то да бъде не само усъвършенстване на личното развитие, а и една промяна в обществения резултат от квалификацията“, каза по време на откриването заместник-министър Георгиева. Тя подчерта, че „освен ключовите компетентности и личните качества, които хората трябва да имат, за да бъдат успешни на пазара на труда, е много важна тяхната професионална квалификация. Георгиева припомни, че МОН стартира мащабен реформаторски проект, наречен „Модернизация на професионалното образование“.  „Това е именно нашата амбиция да създадем система на професионалното образование, която да е много близка до реалния пулс на пазара на труда. Това, което предстои да се случи, е свързано на първо място с осмисляне на списъка на професиите, за да можем да имаме една крачка напред до професиите на бъдещето. В ерата на изкуствения интелект трябва добре да внимаваме за какво подготвяме днешните деца, тъй като те ще излязат на пазара на труда след пет години“, посочи още заместник-министърът. Според нея ще отпаднат тесните специализации и това, което днес съществува като специализация на отделните професии.
Главният секретар на МОН и ръководител на проекта Албена Михайлова посочи, че „всички знания, умения и дейности, които са приоритет на тази програма, са изключително важни за развитието на всяко общество и всеки човек“.
Ключовите дейности по проекта включват валидирането като основен инструмент при реализиране на политиките на учене през целия живот. Това осигурява възможност за официално признаване на придобитите или усъвършенствани знания , умения и компетентности чрез неформално и формално учене и сертифицирането им с официално признат документ.
Стойността на проекта е близо 278 хиляди евро.
По време на откриването стана ясно, че община Стара Загора е една от малкото местни администрации, които имат общинска стратегия за учене през целия живот. „Община Стара Загора винаги е била пионер по отношение на новостите в образованието, но и винаги е полагала устойчиви усилия за създаване на условия и среда за ученето през целия живот“, каза заместник-кметът Надежда Чакърова.
През утрешния ден форумът ще продължи с представяне на лекция на тема „Дуалното обучение - успешен път от образование“, представена от Полина Златарска, главен експерт към МОН, както и опита на Стара Загора - обучителни и образователни институции.
В програмата са предвидени различни дейности – обмен на добри и работещи практики, представяне на политики и проекти за развитие на образованието и обучението и други. Участие ще вземат представители на образователни и културни институции на държавно и местно ниво, както и на неправителствения сектор.