Наблюдава се намаление на относителния брой на законите, изменени повече от веднъж за първите шест месеца. Това сочат изводите в 21-ви брой на „Юридически барометър". Данните бяха представени днес в столицата
Стойността на този показател е много под средните за всички изследвани шестмесечни периоди, през които около 50% от законите се изменят повече от веднъж за полугодие. Шестнайсет от 25 закона, или 64%, обаче са били изменени и през предходния 6-месечен период - за две последователни шестмесечия.
Кодексът на труда е изменен и допълнен общо шест пъти, Кодексът за социално осигуряване - пет пъти.
За първите шест месеца са обнародвани 37 закона, каза ръководителят на екипа проф. Даниел Вълчев. Потвърждава се тенденцията на някои законодателни волности, коментира той.
По думите му има забавяне в работата на Конституционния съд. 
„Юридически барометър" е гражданска инициатива за наблюдение, анализ и оценка на състоянието и развитието на правния ред в България. Проектът се реализира от сдружение Център за правни инициативи. Екипът включва юристи с опит в областта на нормотворческата и правоприложната дейност, преподаватели, докторанти и студенти по право от Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
Темата на настоящия брой на изследването е „Право и изкуствен интелект“. Специален гост на броя е Доброслав Димитров - председател на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), председател на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), съосновател на „Империя Онлайн“ ЕАД.
Целта на „Юридически барометър" е представяне на периодични анализи на състоянието на правния ред на основата на система от преимуществено количествени показатели. Това позволява да се направят обективни изводи и да се избегне често открояващата се в други подобни изследвания склонност за ценностни съждения и политически оценки. От друга страна, със съзнанието за ограниченията, които поставя всяко количествено изследване, „Юридически барометър" прави и съдържателен (качествен) анализ на отделни законодателни актове и проекти на актове, обясниха от Центъра за правни инициативи. 
„Юридически барометър" излиза два пъти годишно, като всеки брой обхваща период от шест месеца. Всички броеве на изследването са достъпни в електронен формат на интернет страницата на Центъра за правни инициативи и на сайта на „Юридически барометър".
При представянето на 20-и брой на изследването от „Юридически барометър" констатираха, че продължава практиката повечето от законите да се изменят и допълват повече от веднъж за шестмесечието. Ръководителят на екипа проф. Даниел Вълчев даде пример с измененията в Закона за здравето, който само за 2022 г. има десет изменения. Количественият анализ на законодателната дейност в броя обхваща времето от юли 2019 г. до декември 2022 година. В изследването се потвърждават изводите за нестабилност и непредвидимост на българския правен ред поради високата степен на изменчивост на нормативните актове.