Предложението за създаване на виртуален аптечен склад е рационално. Това каза за БТА доц. Антон Тонев, съветник на министъра на здравеопазването. Доц. Тонев участва в Десетата годишна здравна конференция „Иновации и добри практики в здравния сектор“.
Идеята за виртуален аптечен склад беше заявена от проф. Костадин Ангелов, председател на парламентарната комисия по здравеопазване, по време на заседание на комисията на 23 октомври 2023 г. Тогава бяха изслушани ръководствата на Министерството на здравеопазването, на Изпълнителната агенция по лекарствата и на „Информационно обслужване“, както и на съсловните организации на лекарите и на фармацевтите заради възникнали проблеми при електронните рецепти за антибиотици. Виртуалният склад ще даде възможност на лекарите по всяко време да виждат какво е налично и пациентите ще знаят откъде могат да го купят, каза още доц. Тонев.
На въпрос за липсата на информация за движението на лекарствата на територията на страната след внасянето им в България, доц. Тонев определи темата като сложен въпрос, „защото се сблъскват различни интереси – интереси на търговската тайна, интересът на обществената нужда“ и по думите му трябва да се намери пресечната точка, за да няма недоволни. Липсата на медикаменти погрешно се предава, тъй като лекарствата липсват поради различни причини – производствени процеси, липсваща съставна част на молекулата за производството, интензивен паралелен експорт, но когато обединяваме група медикаменти и смятаме, че причината за липсата им е една и съща, това е погрешен подход, допълни той.
Е-рецептата и днес, по време на форума, противопостави председателите на съсловните организации. Председателят на Българския лекарски съюз  д-р Иван Маджаров каза за БТА, че продължават да настояват да се върне възможността за изписване и на хартиена рецепта за антибиотици докато се направи някакъв стъпка в синхронизацията. По думите му не е редно да се въведе задължителна е-рецепта, при положение, че не е осигурен синхрон на информацията в Националната здравноинформационна система за наличностите.
Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов каза за БТА, че действащата наредба посочва само две групи лекарства – антибиотици и антидиабетни, за които задължително се изписва електронна рецепта. Според него никой не може да каже дали досега свръхупотребата на антибиотици се дължи на отпускането им без рецепта или на свръхпредписване, тъй като няма регистър на рецептите и никой не съхранява рецепти. По думите му няма никакви пречки лекарите да изписват само е-рецепти.
Дигитализацията е един неотменим процес, който обществото трябва да търси, коментира доц. Тонев. Предстои да се промени наредбата, за да се позволи до края на март догодина лекарите, работещи в спешната помощ, да могат да изписват и хартиени рецепти, припомни той.  
В отговор на въпрос дали беше правилна заповедта за забрана за износ на инсулин до края на годината, доц. Тонев посочи, че тя е навременна мярка за успокояване на обществото. Дали ще бъде правилна, ще разберем след това, в зависимост дали ще се появят липсващите количества инсулин. Проблемът за липсата на медикаменти е европейски проблем, не би ми се искало да правим политика от това, допълни той.
В отговор на въпрос дали ще се разшири обхватът на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствата доц. Тонев каза, че това е сложен въпрос. Доколкото ми е известно, такъв опит е направен през януари 2023 г. от служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев, който е отправил нотификационно запитване до Европейската комисия, но все още нямаме отговор, добави той. „Възможно е сега да опитаме да заобиколим този процес и да го въведем само и единствено на база на нашето решение. Предстои да разберем дали това е възможно“, каза още доц. Тонев.