Министерството на електронното управление (МЕУ) ще започне нова процедура по удостоверяване на машините за гласуване, за да може те да бъдат използвани на предстоящия балотаж на местните избори следващата неделя. 
Във връзка с окончателното решение на Върховния административен съд от 30 октомври 2023 г., според което „удостоверяване на съответствието на машините по смисъла на чл. 213а, ал. 2 от Изборния кодекс е изрична компетентност на министъра на електронното управление“, министър Александър Йоловски започва процедура, която да гарантира на българските граждани възможността да гласуват и машинно на втория тур на местни избори 2023, съобщиха днес от министерството. 
Отговорност ще носи министърът
Екипите по сертифициране на МЕУ ще работят извънредно и ще повторят вече извършени процедури по удостоверяване, които бяха подписани в срок преди първия тур от делегирания от министъра отговорник за процеса - заместник-министър Михаил Стойнов. В края на новата процедура, за да се избегнат всякакви рискове за повторна отмяна на машинния вот, подписа си ще положи министърът на електронното управление Александър Йоловски, съобщиха днес от ведомството. 
Всяка стъпка ще бъде документирана
От министерството посочиха, че всяка стъпка на предстоящия процес ще бъде документирана. За тази цел МЕУ ще поиска днес от Централната избирателна комисия (ЦИК) разрешение за пълна публичност и прозрачност на всички стъпки от процеса по удостоверяване, които се изпълняват от министерството.
Министърът на електронното управление покани и представители на Държавната агенция „Национална сигурност“, на партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани за участие в изборите, на неправителствените организации, регистрирани наблюдатели на съответния вид избор, както и на Българската академия на науките да наблюдават всяка стъпка от процеса. Те се очаква да получат достъп до цялата информация по реда, определен от ЦИК. 
ЦИК: Министърът да изпълни задълженията си по Изборния кодекс
В коментар за БТА председателката на ЦИК Камелия Нейкова заяви очакване министърът на електронното управление да информира комисията какви действия ще предприеме по привеждане в съответствие със закона на процедурата, без наличието на която не може да се състои машинно гласуване на втори тур. 
По думите на Нейкова министърът на електронното управление „трябва да изпълни своите задължения по Изборния кодекс, съобразно мотивите на съдебното решение“. За да има машинно гласуване на втори тур, трябва да бъде проведена законоустановената процедура по удостоверяване на съответствието и тя да се извърши от компетентния за това орган по предвидения в закона ред, съобразно мотивите на съда, посочи Нейкова. Съдът приема, че компетентен орган може да бъде само министърът, но не и негов заместник, допълни тя.
БТА припомня, че Централната избирателна комисия реши на местния вот на 29 октомври и на евентуален втори тур гласуването да бъде само с хартиени бюлетини. Повод за това стана доклад на ДАНС, постъпил до няколко институции, свързан със сигурността на вота. Първи за доклада съобщиха от партия „Има такъв народ“, чийто председател на парламентарната група Тошко Йорданов заяви, че заместник-министър Стойнов е „свалил кодовете на флашка“.
От министерството коментираха, че заместник-министърът е извършвал единствено тестова процедура. Вчера Върховният административен съд отмени решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) и върна машините за гласуване на балотажа.