Правната комисия в парламента пуска нова процедура за мястото на Марковска
Депутатите от правната комисия предлагат до 22 ноември да започне подаването на предложенията за член на Конституционния съд и то да продължи до 30 ноември. На 12 декември ще се проведе изслушването на кандидатите в правната комисия, а на 19 декември ще бъде гласуването в пленарна зала.
В процедурните правила за този избор не е указано, че не могат да се подават и разглеждат анонимни сигнали, срещу който и да е от желаещите да станат конституционни съдии. "Всеки, който има да праща дори и анонимни сигнали и доноси, може да го направи и ние ще ги оповестим", обясни председателят на комисията Искра Фидосова. "Чакам още днес или в близките дни парламентът да започне процедура по нов избор", заяви днес премиерът Бойко Борисов.
Вчера президентът Росен Плевнелиев си тръгна от церемонията по полагане на клетва от конституционните съдии. Оттеглянето на президента се случва за първи път и е прецедент в историята на Конституционния съд от 1991 година, когато е основан.
Плевнелиев обясни, че няма да присъства на полагането на клетва на съдия Венета Марковска като конституционен съдия. Президентът си тръгна, след като първите трима, избрани за конституционни съдии, положиха клетва - Георги Ангелов, Борис Велчев и Анастас Анастасов. Така Венета Марковска не успя да положи клетвата си като конституционен съдия, защото в Закона за КС е записано, че клетвата се полага само в присъствието на президента.
Ще обсъдим дали трябва да обявим същата процедура за избор на член на Конституционния съд, и дали трябва да дадем нов срок за подаване на предложения. Това обясни по-късно председателят на парламентарната правна комисия Искра Фидосова. "След това, което направи президента Плевнелиев ще си потърся правата по съответния съдебен ред! Не очаквах, че държавният глава ще реагира по този начин. Не съм нарушила законите. Не съм оказвала въздействие нито върху зам. - министъра на вътрешните работи Веселин Вучков, нито върху когото и да било друг!". Това пък каза Венета Марковска по-късно през деня.
На 31 октомври без дебати депутатите от мнозинството, независими депутати, от ДПС и някои от ПГ на КБ избраха зам.-председателя на НС Анастас Анастасов и Венета Марковска, зам.-председател на ВАС, за членове на Конституционния съд (КС) от парламентарната квота. След избора Европейската комисия (ЕК) обяви, че може да изготви допълнителен доклад за правосъдието и вътрешните работи в България и преди края на следващата година.
Предупреждение дойде именно по повод новите съдебни назначения. От ЕК посочиха, че имаше сериозни съмнения за търговия с влияние и корупция по отношение на един от кандидатите, каза говорителят, без да посочва име. Така Венета Марковска бе изслушана в парламентарната правна комисия и там сигналът, който не бе проверен с мотива, че е анонимен бе наречен от нея – донос.
Източник: БГНЕС