Един от най-сложните и редки химични експерименти бе показан в Училищната програма на Варненския фестивал на науката
Децата имаха шанса да видят един от най-сложните и редки химични експерименти с втечняване на амоняк и разтваряне на алкални метали в него. Темата за натрий, разтворен в течен амоняк, се разглежда в обучението по химия в IX и XII клас, но това никога не се показва пред учениците, уточни преподавателят. Причината опитът да се демонстрира много рядко на живо е, че е сложен за правене, а и трудно се вижда в малката епруветка. Именно това е целта на лекциите от „Мъничка наука“, които представят експериментите чрез камера на голям екран и по този начин те стават видими за любознателните ученици.
Децата видяха в залата на Фестивалния и конгресен център още химични процеси, свързани със смени на цветовете, образуване на утайка от оловен йодид, разтваряне на йод в различни разтворители като вода с малко калиев йодид и керосин. По думите на Стаменов тези демонстрации са от полза на децата след пети клас, които учат за смеси и разтвори, но рядко разбират в клас защо разтвор на едно и също вещество в различни разтворители дава различен резултат.
На учениците бе показано и горене на стоманена вата, което според учения забавлява и малки, и големи. Опитът бе направен с малки тихи огънчета, които се разхождат по стоманената жица.
Наско Стаменов е част от „Корпуса за бързо гърмене“, който ще има и други демонстрации и лекции по време на втория Варненски фестивал на науката, който започна днес. Общо 48 събития в първите два дни са посветени на безплатната Училищна програма, която посещават организирани ученически групи. В нея по атрактивен и забавен начин те се запознават с теми от учебния материал по различни предмети.