Дигиталната трансформация води до появата на нови технологии и изкуствен интелект, което може да крие и определени рискове, свързани с кражба на данни, кибернасилие, киберпрестъпления и други нарушения. На този фон е необходимо създаване и налагане на концепцията за дигиталния хуманизъм. Това заяви посланикът на Австрия у нас Андреа Икич-Бьом, която взе участие в провеждащата се в София конференция AI N' CYBER 2023. Форумът цели да сподели добрите практики от Украйна и да насърчи диалога за сътрудничество между двете страни в сферата на изкуствения интелект и киберсигурността.
Посланик Андреа Икич-Бьом подчерта, че в Австрия вече съществува Виенски манифест за дигитален хуманизъм, към който се присъединили около хиляда различни организации. Чрез документа се отправя призив за размисъл върху технологичното развитие и необходимостта да бъдат уважавани човешките права и достойнство.
Технологиите трябва да бъдат формирани според нуждите на хората, а не те да ни оформят. Ние, като човешки същества, трябва да седим на шофьорското място да управляваме процеса, посочи посланик Андреа Икич-Бьом. Според нея трябва да има международни регулации на този процес. 
Виена е пример за това как може дигиталният хуманизъм да се прилага на местно ниво. Да се използват дигитални проекти за градоустройствени процеси например. Виена е инвестирала много средства, за да се развие тази идея, посочи още тя. 
Имаме нужда от правна рамка, която да осигури защитата на човешките права. Също има нужда и от дигитално образование, подчерта посланикът.