Чатбот, който дава възможност на гражданите да получават лесно и бързо информация от наредбите на общините, разработи базираната в Русе българо-нидерландската високотехнологична компания „Речек“. Той вече е наличен онлайн в прототипна версия на адрес https://acc-01.datapond.ai/ и всеки може да го използва, задавайки му въпроси. Чатботът е захранен с наредбите на Община Русе и демонстрира как изкуственият интелект може да подобри взаимодействието с институциите и ползването на електронни услуги. „Речек“ възнамерява да го пусне на пазара под търговското име DataPond, но засега гражданите на Русе могат да ползват услугата безплатно.
Чатботът работи на базата на езиковите модели на Open AI (изкуственият интелект поддържащ Chat GPT). Платформата позволява на потребителите да задават въпроси и да получават отговори, които са генерирани на база на съдържанието извлечено от наредбите. По този начин се спестява много време и усилия за търсене в документите налични в сайта на Общински съвет в Русе. Гражданите могат да направят бързи справки за секунди и да проверят детайли относно правилата за живот в града или как да се възползват от различни услуги на местните институции.
Важно предимство на DataPond e възможността да се правят референции към източниците на информацията, чрез която чатботът е генерирал отговорите. Това решава един от най-съществените проблеми при ползването на изкуствен интелект - вероятността той да си измисля информацията, която предоставя на потребителите. В DataPond хората могат да видят точно в кои документи присъстват текстовете, от които са съставени отговорите на чатбота. Това увеличава прозрачността и надеждността на информацията, която изкуственият интелект предлага.
На този етап DataPond функционира като прототипна версия за демонстрационни цели и поради това е възможно чатботът да дава неточни отговори или да не може да разбере правилно зададените въпроси, уточняват от компанията. Следващите стъпки в развитието на продукта са свързани с добавяне на контекст, интензивно обучение, въвеждане на категории и ключови думи. Това ще увеличи драстично ефективността на решението и точността на отговорите. „Речек“ планира и усъвършенстване на голям езиков модел, който се специализира за работа със съдържание на български език в отделни индустрии и пазарни сегменти.
„Изкуственият интелект създава нови канали да дистрибутиране на съдържание и има отлично приложение в институциите. Хората имат нужда да се информират бързо, удобно и сигурно, за да вземат решения в динамичното ежедневие. Първата версия на DataPond демонстрира потенциала да взаимодействаме иновативно с общината, но това е само началото. Предстоят съществени технологични подобрения, които ще доведат до по-надеждни и по-точни отговори на въпросите на гражданите. Ще разширим и обхвата на информацията, с която се захранва чатбота и статистиките, които той предоставя“, заяви Емилиян Енев, управляващ съдружник в „Речек“.
В следваща перспектива русенската фирма ще предложи услугата на големи компании с много клиенти, които да се обслужват не от живи хора, а от изкуствен интелект. Друга идея  е чатботътъ да се захрани със закони, нормативната база и съдебна практика като се превърне в пълноценен правен асистент.