На 25 октомври 1930 г. в Асизи, Италия, по католически ритуал е извършена венчавката на цар Борис Трети и Джована Елизабета Антония Романа Мария, принцеса Савойска, дъщеря на италианския крал Виктор Емануил Трети.  Джована приема името Йоанна в чест на св. Йоан Рилски. Венчавката по православен ритуал  е на 31 октомври 1930 г. в храм-паметника "Св. Александър Невски" в София.
За събитието в бюлетина БТА четем:
Асизи, 22 октомври 1930 г. /Стефани/ На венчалния обред на княгиня Джована с цар Борис в Асизи войските, които ще отдадат военните почести, ще се състоят от 2 800 войници от пехотата, 2 артилерийски батареи, 600 карабинери от офицерската школа, 600 юнкери от полицейската школа, 400 фашистки милиционери и 50 кирасири (рицари). Повече от 150 италиански и чужди журналисти са пристигнали вече в Асизи. В Болоня полковник Калефи е държал в клуба на печата пред многобройна публика сказка за България и за цар Борис. Накрая бяха изпети българският химн и български песни.***Рим, 22 октомври 1930 г. /Стефани/ Вестниците съобщават, че е окончателно решено религиозната церемония да стане в голямата базилика, по-светла и по-обширна от малката капела и украсена с фрески от Джото, представящи живота на св. Франциск и притежаваща великолепен хор. След церемонията кралското шествие ще слезе в малката базилика, за да се поклони пред гробовете на Мария-Джована Савойска и на св. Франциск, а през това време хорът, съставен от 150 певци, ще пее псалмите на св. Франциск. За тази цел ще бъдат избрани най-известните певци и музиканти от всички римски базилики, които ще изпълняват през време на церемонията прочути парчета от религиозна музика. След това кралското шествие ще отиде в Градския съвет, където в големия салон на съвета, украсен от художника Морели, ще бъде зарегистриран сватбеният акт от председателя на Сената г-н Федерцони в присъствието на висшите държавни власти. Работите по възстановяването на базиликата и приготовленията са заповядани от министъра на народната просвета. Декорацията на черквата ще бъде много проста съобразно с артистичната стойност на паметника. В капелата ще има само артистично изработени молитвени столове и кресла.В. "Осерваторе Романо", говорейки по въпроса за отпущението за религиозния брак пише, че княгиня Джована е изпратила на Св. отец две мотивирани искания. В първото се иска отпущение за встъпване в смесен брак, като дава със съпруга си изискваните от каноните 1061 и 1063 гаранции. Във второто княгинята иска позволение да бъде отпразнувана церемонията в папската базилика в Асизи предвид на голямото благоговение, което и тя храни към св. Франциск. Св. отец е посрещнал с бащинска благосклонност исканията на княгинята. 
***
Асизи, 23 октомври 1930 г. /Стефани/ Вечерта на 24 ще бъдат запалени на планината Субазио при Асизи 40 големи огньове. При този сигнал в цялата долина ще бъдат запалени хиляди огньове до върховете на планините в знак на радост, манифестирана от населението на Умбрия.
***
Асизи, 25 октомври 1930 г. /Стефани/ Предстоятелят на манастира отец Риco прочете някои молитви, след което се доближи до младоженците и им зададе обичайния въпрос. След техния отговор той произнесе формулата на тайнството, като благослови венчалния пръстен, който цар Борис сложи на пръста на новобрачната. Най-после отец Рисо прочете на младоженците  членове 130,131 и 132 от Гражданския законник относно взаимните права и задължения на съпрузите.Образува се шествие в следния ред: цар Борис и царица Джована, бившият цар Фердинанд с кралица Елена Савойска, крал Виктор Емануил с гръцката кралица София, княз Кирил с херцогиня Пармска, престолонаследникът Умберто с княгиня Евдокия, принц Павел гръцки с принцеса Батемберг, а след тях другите принцове и висши сановници.Дъждът престана. Шествието излезе от черквата, пресече площада и се упъти към долната базилика, за да отдаде почит на гроба на св. Франциск и на Мария Савойска.          Автомобилният кортеж премина отново през града  сред френетичните акламации на тълпата, която изпълва площадите, улиците, балконите и дори покривите на къщите въпреки дъжда, който започна отново.Церемонията на вписването на брака стана в кабинета на кмета, украсен, както и салонът на кметството, с бели карамфили и рози. Кметът г-н Фортини посрещна августейшите особи, а в това време историческата камбана на общината празнично биеше. Музиките започват да свирят националните химни, тълпата вика: "Да живее България! Да живее Италия! Да живее Борис! Да живее Джована! Да живее Савоя!“На церемонията присъстват италианските владетели, бившият цар Фердинанд, свидетелите на младоженката, именно принц Хесенски и херцог Аоста и на младоженика – княз Кирил, херцог Вюртенбергски, Мусолини в качеството си на кралски нотариус, председателят на Сената Федерцони в качеството си на чиновник по гражданското състояние, д-р Алберти, канцлер по гражданското състояние на кралското семейство и господата  Ляпчев и Миланов. След церемонията кметът поднесе на новобрачните даровете от общината Асизи, а именно: на царица Джована репродукция от плата, в който е било обвито тялото на св. Франциск при пренасянето му, а на цар Борис едно житие на св. Франциск в скъпа подвързия.Тълпата възторжено вика и иска да види августейшите съпрузи, които се показват усмихнати на прозореца, и трогнати благодарят за милата овация. Народът продължава с възторжени викове да изразява любовта си към новата царица и сърдечната си почит към българския цар.Акламациите се подновяват, когато съпрузите, владетелите и принцовете в 12 ч. 25 м. напускат кметството и отиват на обеда във вила Костанци.