Според Делян Добрев от извънредното заседание на парламента в петък ще си проличи кои парламентарни групи са "на хранилка" от „Лукойл“
"Тези, които не дойдат да защитят интереса на българските граждани, които трябва да започнат да получават по 0,73 лв. от следващия вторник – очевидно не мислят за хората, а мислят за интереса на една частна компания. Изумително е как в три-четири поредни парламента "Лукойл“ успя да събере мнозинство“, коментира депутатът.
В петък се очаква Народното събрание да заседава извънредно и да разгледа ветото на президента Румен Радев върху промените в Закона за енергетиката, както и точка, свързана с монопола на рафинерията върху складовете за съхранение.
За пръв път в историята на България се случва кабинетът, министрите, премиерът и подкрепящата ги партия, която ги е излъчила, да бламират заседание на Народното събрание, пък било и то извънредно, посочи депутатът по повод изявлението по-рано на "Продължаваме промяната - Демократична България". По думите му извънредното заседание е необходимо заради президентското вето върху закона за енергетиката, който е приет на няколко продължили до късно заседания на енергийна комисия, в пленарната зала, тъй като управляващите са твърдели, че е важен и е ангажимент по Плана за възстановяване. Сега изведнъж се оказва, че този закон не им е важен, че планът не им е важен, коментира председателят на енергийната комисия.
Той прочете и преходните разпоредби в закона за енергетиката, приет през януари, които казват, че "до 31 октомври 2023 г. Министерският съвет одобрява програмите за финансова подкрепа, условията и реда за предоставяне на средства за подкрепа, както и лицата, които имат право на подпомагане по чл.8 ал.1 и 2.“ Това означава, че от тази дата правителството трябва да започне да събира по 2,9 млн. лв. на ден и да ги разпределя на хората по програмата, това са въпросните 73 ст., обясни Делян Добрев. И подчерта, че именно тези текстове, които нарушават, според ГЕРБ, финансовия интерес на "Лукойл“, ПП-ДБ не искат да препотвърдят, отхвърляйки ветото. Пак според този текст рафинерията трябваше от януари да започне да внася 70% от свръхпечалбата си във фонда за енергийна сигурност и оттам парите да се връщат на гражданите, поясни още председателят на енергийната комисия.
Без ПП-ДБ ветото не може да бъде преодоляно, тъй като са нужни 121 гласа, а ГЕРБ-СДС и ДПС събират 105 гласа, посочи Добрев. Той смята, че все пак ще има извънредно заседание в петък и на него, освен точката за ветото, ще има и друга, която засяга отмяна на режима за 100% съхраняване на горивата в България, за да се увеличи вносът и да има по-голяма конкуренция, като така щели да паднат и цените на горивата. Други текстове евентуално щели да бъдат свързани с разпореждането с петролните бази от държавния резерв. Това щяло да стане по всяка вероятност с промени в закона за горивата.
Вчера се споразумяхме от следващия вторник занапред "Лукойл" да започне да плаща по 3 млн. лв на ден, които са по 73 ст. на литър. бензин/дизел. Ако няма заседание или не успеем да отхвърлим в петък ветото, означава, че даваме още седмици на рафинерията, ако се забави със седем дни са по 3 млн. лв. на ден, отбеляза Добрев. Той обясни също, че несъбраните до момента 1 млрд. лв. ще бъдат търсени допълнително по друг начин и с друга законодателна инициатива. Идеята е сега да заработи поне схемата оттук нататък.
Председателят на енергийната комисия разясни, че в предложението, което вчера са изпратили на ПП-ДБ и за което днес Кирил Петков каза, че е писано "на коляно“, фигурира седемдневният срок за отмяна на дерогацията. Но повтори заявеното вчера на съвместния брифинг с Делян Пеевски, че, ако рафинерията си оправи сметките с държавата, няма да настояват за отмяна на дерогацията.